24 Ocak 2021

Dişlerimizi fırçalamıyoruz

Türkiye'de her 7 kişiden sadece biri günde 2 kez dişlerini fırçalarken, 25 milyondan fazla kişi günde bir kez bile dişlerini fırçalamıyor.<br />
0 0

Estetik Diş Hekimi Dt. Aydemir Karaer, ağız ve diş sağlığı için, dişleri günde en az 2 kez 2’şer dakika fırçalamak gerektiği uyarısı her kanaldan yapılmasına rağmen, Türkiye’de 25 milyondan fazla kişinin günde bir kez bile diş fırçalamadığını belirten Karaer, “Çocukların diş fırçalama alışkanlığını aileden kazanamamaları nedeni ile, 3-12 yaş grubunda her 100 çocuktan 98’i diş çürüğü problemi yaşıyor” dedi.

Türkiye’nin diş manzarası hiç de beyaz değil

22-27 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası, Türkiye’nin hiç de beyaz olmayan diş manzarasında değişim başlatabilmek için önemli bir fırsat yaratıyor. Dt. Aydemir Karaer, günde 2 kez diş fırçalamanın, ağız ve diş sağlığını koruyarak, kanserden kalp sağlığına kadar, yaşamsal birçok sağlık riskine karşı önlem almanın, en önemli ve en kolay yolu olduğunu hatırlattı. “Türkiye’de, 2 kez 2’şer dakika dişleri fırçalamak gerektiği konusunda, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, birçok kurum ve kuruluş halkı bilinçlendirmek üzere kampanyalar gerçekleştiriyor” diyen Dt. Karaer,  “Bu kadar çabaya rağmen, 2014 yılı Türkiyesi’nde maalesef her 2 evden 1’ine, yılda 1 diş fırçası bile girmiyor” şeklinde konuştu.

Sadece diş fırçalamak yeterli değil

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek için, kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce 2’şer dakikayı dişlere ayırmak gerektiğini anlatan Dt. Karaer, sadece dişleri fırçalamanın yeterli olmadığı, diş fırçalamayı artık, diş etlerini ve dili de fırçalayacak biçimde geliştirmenin ağız hijyeni açısından büyük önem taşıdığı uyarısında bulundu.

Türkiye’nin diş fırçası ile birlikte, diş macunu tüketiminin de gelişmiş ülkelerin çok gerisinde olduğuna vurgu yapan Dt.Karaer,  “Türkiye’de diş macunu kullanımı kişi başına yıllık sadece 125 gram. Yani bir yıl boyunca, sadece küçük bir diş macunu tüpü kadar” dedi.

Ağız ve diş sağlığı problemi birçok soruna yol açıyor

Neredeyse her çocukta en az bir diş çürüğü problemi yaşanmasının, Türkiye’de ağız ve diş sağlığının geleceği ile ilgili olarak da kaygı yaratıcı olduğunu kaydeden Dt. Karaer, “Ağız ve diş bakımı, aslında bebeklerin henüz dişleri bile çıkmadan başlar. İlk diş, diş hekimi ile ilk tanışma ve ilk diş muayenesini gerektirir. Doğru olan, en az 6 ayda bir kontrol için diş hekimine gitmektir. Batı ülkelerinde diş hekimine gitme sıklığı kişi başına yılda 5, ülkemizde yüzde 0,9, yani yılda 1 kez bile değildir” şeklinde konuştu.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası nedeni ile, herkesin kendisi, ailesi ve çocuklarıyla ilgili durup düşünmesi gerektiğini ifade eden Dt. Aydemir Karaer, “Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler, yaşamsal birçok hastalığa yol açma riski yanında, kişinin toplumdaki sosyal hayatını da olumsuz etkiler. Öz güven ve performans kaybına yol açarak, psikolojik problemlere neden olur, iş ve özel hayatında başarısızlık kaynağı haline gelir” uyarısında bulundu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın