17 Mayıs 2022

Diz ağrısını önlemenin 5 yolu

0 0
2 min read
Diz ağrısının önüne geçmek istiyorsanız bu 5 öneriye kulak verin.<br />
0 0

Mutlu dizlere sahip olmanın bir numaralı kuralı sağlıklı bir kiloda kalmaktır. Aldığınız her kilo merdiven çıkarken veya yürürken dizlerinize 4 kilo olarak yansır. Genelde kadınlar çok sıklıkla diz ağrısından şikayet eder. Bir kere bu aşırı kiloya ulaştıktan sonra semptomlar artar fakat bazen ortadan kaybolduğu da olur. 

Ydr. Doç. Dr. Gamze Şenbursa,  pek çok insanın ortak şikayeti diz ağrısını önleyecek 5 sağlıklı öneride bulunuyor’

Merdivenlerden zıplayarak inip çıkmayın

Uygun kiloda değilseniz bu sizin diz ekleminizin üzerine ciddi bir stres bindirir. Örneğin 68 kg iseniz, bu ortalama olarak dizlerinize 272 kilogram biniyor demektir. Merdiven inip çıkarken destek almak için trabzanlardan tutunarak binen yükü azaltabilirsiniz.

Çimler ve Arnavut kaldırımlarında gezmeyin

Eğer osteoartritiniz veya herhangi bir diz yaralanmanız varsa, çim veya Arnavut kaldırımı yerine, yaya kaldırımı veya zemini özel tasarlanmış yerleri tercih edin çünkü yumuşak ve desteksiz zeminler dizlerinize daha fazla yük bindirerek yaralanma riskini arttırır.

Squat ve lunge egzersizinde aşırıya kaçmayın

Egzersizleri yaparken 90 derecenin üzerinde dizlerinizi bükmeyin ve dizlerinizin ayaklarınıza paralel olduğundan emin olun.

Uyluklarınızın iç kısmını da çalıştırın

Bacağınızın iç kısmındaki kasların kuvvetli olması yürürken binen streslerin azalması ve dolayısı ile dizinizin daha fazla zorlanmaması için önemlidir. Bu çalışmaya başlamanın en kolay yolu; her oturduğunuzda dizlerinizi birbirine doğru iterek iyice sıkıştırın ve bu pozisyonda 5 saniye bekleyin. Bu egzersizi dilediğiniz kadar yapın.

Spinning dersindeyken bisikletin selesini çok alçak ayarlamayın

Pedal en aşağı pozisyonda iken bacağınızın tamamen düz olduğundan ve selenin yeterince yüksek olduğundan emin olun.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın