19 Mayıs 2022

Doğal Burun Estetiğinin Önemi

0 0
3 min read
0 0

Burun estetiği operasyonu geçirmek isteyen kişilerin en büyük soru işaretlerinden biri de yeni görünümlerinden memnun kalıp kalmayacaklarıdır. “Burunları istedikleri gibi olacak mı?”, “Burunlarının yeni şekli yüzlerine ne kadar yakışacak?” gibi soru işaretleri ameliyat tedirginliklerini arttırır. Burun estetiği operasyon tekniklerinin değişmesi ve bilgisayarlı görüntüleme sistemleri ile ameliyat olmadan ameliyat sonuçlarının belirlenmesi tedirginlikleri azaltsa da burunlarının şeklinin doğallığı her zaman hastalar için endişe kaynağı olarak kalmaktadır.

 

Doğal burun estetiği kavramı burun estetiğinin nihai amacını ifade etmek için kullanılan bir tabir olarak düşünülebilir. Estetik operasyon sonrası burun ne kadar doğal olursa diğer bir deyişle hastaları gören kişiler onların burun estetiği geçirdiğini anlamazlar, fakat onlarda olumlu bir değişim olduğunu düşünürlerse o zaman doğal burun estetiğinden bahsedilebilir.

 

Bu nedenle; burunlarında doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil bozukluklarından kurtulmak isteyen, burunlarının şeklinden memnun olmayan veya burunlarında nefes almayı zorlaştıran yapısal bozukluklar bulunan kişiler doğal burun estetiği operasyonlarına başvururlar.

 

Doğal burun estetiği operasyonlarının en önemli özelliği kişiye özel kurgulanmasıdır. Muhteşem olduğu düşünülen bir burun herkese yakışacak diye bir genelleme yapılamaz. Herkesin yüzüne yakışacak ve yüz hatlarıyla uyum içerisinde olacak burun şekli farklıdır. Önemli olan kişiye en çok yakışacak burun şeklinin belirlenmesi ve başarılı müdahalelerle burnun hedeflendiği şekilde değiştirilmesidir.

Doğal Burun Estetiğinde Yüz Analizinin Önemi

 

Burun estetiği operasyonlarından maksimum verim alınabilmesi için operasyon öncesinde hastanın beklentilerinin doktorlar tarafından irdelenmesi gerekir. Hastanın idealindeki burun şekli, hastanın yaşı ve hayat tarzı öğrenilmelidir. Elde edilen bilgiler yüz analizi sonuçlarıyla birleştirilerek hem hastanın en mutlu olacağı hem de ona en çok yakışan burun şekli belirlenir. Rinoplasti yani burun estetiği operasyonlarının verimini hasta ile doktorunun ilişkisi arttırır. Doktor hastayı ne kadar iyi gözlemlerse ve ona ne kadar doğru soru yöneltirse hastanın beklentileri o denli karşılanır.

 

Yüz analizi doğal burun estetiği operasyonlarının olmazsa olmazıdır. Geniş bir yüzde küçücük bir burun doğal durmaz, dar bir yüzde geniş bir burun olursa yüz hatlarının ahengi bozulur. Bu sebeple doğal burun estetiği operasyonları öncesinde hastanın göz yapısı, kaç yapısı, burnu ve dudakları arasındaki mesafe, elmacık kemiklerinin konumu, çenesi dikkatli bir şekilde incelenir.

 

Doğallık Estetik Operasyonlara Ağırlığını Koyuyor

 

Estetik açıdan yüzle tam uyum içerisinde olan, kişinin daha iyi görünmesini sağlayan ve özgüvenini arttıran doğal burun estetiği ameliyatları sonrası hastalar yeni görünümlerine kısa sürede adapte olabilirler. Radikal değişimler olmadan da ideal görünümlerine kavuşma ayrıcalığını yaşayan hastalar yeni görünümlerinden memnun kalırlar. Günümüzde doğallığın trend olmasının yanı sıra doğal burun estetiği ile yüz ifadesinin değişmeden iyileşmesi; kişilerin estetik kaygıları azaltarak daha mutlu olmalarını sağlar.

 

Kaynak: Op. Dr. Erdal Sakallı – Doğal Burun Estetiği Nedir?

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın