28 Ocak 2021

Doğduğumuz aya göre hastalanma riskimiz

ABD'de yapılan araştırma sonucunda, doğduğumuz ayla bağlantısı olan 55 hastalık olduğu belirtildi.<br />
0 0

Hastalıklarla ilgili bu bağlantıya ulaşmak için doğum ve tıbbi kayıtlarını taramayı sağlayan bir yazılım geliştirdi ve algoritma, New York’un tıbbi veri tabanlarında kullanıldı. Yapılan test sonucunda ise, doğum mevsimleriyle bağlantısı olan 55 hastalık olduğu ortaya çıktı.

Daily Mail’de yer alan habere göre daha önce yapılan çalışmalarda, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) ve astım gibi hastalıklar ile doğum mevsimi ve sıklığı arasında bir bağlantı olduğu belirtilmiş ancak bu konuda geniş ölçekli araştırmalar yapılmamıştı.

Bu çalışmadan yola çıkan Kolombiya Üniversitesi araştırmacıları, New York’ta tedavi olan 1.7 milyon kişinin doğum tarihiyle tıbbi kayıtlarını 1.688 hastalık ile karşılaştırdı.

Hastalanma riski en yüksek kişiler ekimde doğanlar

Araştırmanın sonucunda, mayıs ayında doğan kişilerin hastalanma riskinin en az, ekimde doğanların ise en yüksek olduğu saptandı.

Astım riskinin temmuz ve ekim bebeklerinde en fazla olduğu belirlenen araştırmada ayrıca, doğum ayı ve 9 çeşit kalp hastalığı arasında da bir bağlantı olduğu bulundu. Buna göre, martta doğan kişiler atrial fibrilasyon, kalp yetmezliği ve mitral kapak bozukluğu açısından yüksek risk altındalar.

Doğduğunuz aya göre hastalığınız belirleniyor

Araştırmanın yazarlarından Dr. Nicholas Tatonetti’ye göre doğum ayı ile bağlantılı olan bu risk, beslenme ve egzersiz gibi daha etkili değişkenlere nispeten daha küçük bir etken. Ancak bu veri bilim insanlarına yeni hastalık risk faktörlerini ortaya çıkarmada yardımcı olabilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın