23 Mayıs 2022

Doğum kontrolüne dikkat edin

0 0
2 min read
5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı kanseri riskinin arttığı belirtildi.<br />
0 0

Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, 5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri riskinin arttığını söyledi.

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde bulunan özel bir hastanede görevli kadın hastalıkları uzmanı Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, rahim ağzı (serviks) kanseri hakkında açıklamalarda bulundu. Rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir hastalık olduğunu belirten Op.Dr. Hüseyin Akdeniz, smear/pap-smear testiyle yapılan tarama sayesinde erken tanı ve etkin tedavinin mümkün olduğunu kaydetti. Dünyada 45 yaş altı kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türünün rahim ağzı kanseri olduğunu vurgulayan Akdeniz, ‘Bu hastalık meme ve akciğer kanserinden sonra kadınların ölümüne en çok neden olan 3’üncü kanser türüdür’ diyerek uyardı.

5 yıldan fazla kullananlarda kanser riski

Doğum kontrol haplarının rahim ağzı kanserinin tetikleyicisi olduğuna dikkat çeken Op Dr. Hüseyin Akdeniz, ‘5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim ağzı kanseri riski artmaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve pap-smear testi rahim ağzı kanserinden korunmada yardımcıdır. Ayrıca sigara içmek de bu riski arttırmaktadır. Bazı çalışmalar vitamin ve minerallerin rahim ağzı kanseri riskini azalttığını göstermektedir; ancak bu henüz kesin olarak kanıtlanamamıştır’ dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın