19 Mayıs 2022

Doğum sonrası aldığınız kilolardan kurtulun

0 0
3 min read
Siz de hamilelik esnasında aldığınız fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, bu haberimize bir göz atmalısınız.<br />
0 0

Hamilelik döneminde anne adayları dünyaya bir bebek getirme heyecanının yanı sıra aldıkları fazla kiloları nasıl verecekleri konusunda endişeler yaşar.

Doğum sonrası uygulanan bilinçsiz diyetler ise annede kas kaybına ve çeşitli hastalıklara yol açarken, sütünün kesilmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden doğumdan sonra uzman kontrolünde uygulanacak sağlıklı beslenme programı ile kilo verilmelidir.

İşte dikkat edilmesi gereken noktalar…

Nasıl beslenmelidir

Doğum sonrasında emzirme dönemi anne ve bebek için çok önemlidir. Bebeğin beslenmesinin etkilenmemesi için anne sütünü azaltmayacak kaliteli bir beslenme planı uygulanmalıdır. Tahıl, süt, sebze, meyve ve et grubuna mutlaka yer verilmelidir. Üç ana öğün düzeni sağlanarak bu çeşitlilik sağlanmalıdır. Et grubuna öğle ve akşam yemeklerinde tavuk, balık ve kırmızı et ile yer verilebilir.

Sebzeler, salata ya da yemek olarak tüketilebilir. Sabah kahvaltıda süt ve peynir mutlaka olmalıdır. Bunun dışında ceviz, fındık ve badem de önerilmektedir. Her üç öğünde de mutlaka ekmek ve salata olmalıdır. Ekmek yerine bazen sıvı volümünü artırmak amacıyla çorba tüketilebilir.

Diyet yapmak için 4 ay bekleyin

Gebeliğinde fazla kilo alan anneler hamileliğin ilk 4 ayını atlattıktan sonra diyet yapmaya başlayabilirler. Özellikle bu dönemde saatleri düzenlemekte anneler zorlandığı için listeye bağlı kalamamaktalar.

Bunun için başta bir listeye bağlı kalmasından çok sıvı alımının artırılması, tahıl, süt, sebze gibi gruplara yer verilmesi konusunda dikkatli olunabilir. Uygulanan diyet programıyla emzirme dönemi devam ettiği için annenin ayda 2-2,5 kg bile vermesi yeterlidir. Önemli olan verilecek olan hedef kiloyu başta çok yüksek tutmamaktır.

Bol bol sıvı tüketin

Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır. Emziklilikte su metabolizmasında artış vardır. Alınan su süt salgılanmasıyla, metabolik su ise artan yiyecek alımıyla artmaktadır. Süt miktarının değişmemesi için annenin sıvı alımını artırmak gerekir.

Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu miktar pratik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde önerilmektedir. Çay, kahve gibi içeceklerin süt verimini azalttığı bilinmektedir.

Neler yapmanız gerekir

İşte doğum kilolarınızı atmanızı sağlayacak öneriler’

– Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir.
– Her gün 1 yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenmelidir.
– Vitaminlerden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.
– Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar tüketilmemelidir.
– Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.
– Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir.
– Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
– Hazır meyve suları, asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmelidir.
– Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi kansızlığa karşı alınacak en sağlıklı önlemlerden biridir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın