Doğum yapmak rahim kanseri tehlikesini azaltıyor

Kadınlardan en sık görülen kanserlerden biri olan rahim kanseri hakkında merak edilenleri Jinekolog Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan anlattı.

14 Eylül 2015 Pazartesi, 09:41

Rahim kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim içini döşeyen zarın kanseridir, bu yüzden rahim kanserine endometrium kanseri denir.

Menopozdan sonra görülür

Rahi kanseri, kadın üreme sisteminin en sık görülen kanseridir. Kadınlarda da en sık görülen 4. kanserdir. Kadınlarda daha çok menopoz sonrası ortaya çıkar, ortalama görülme yaşı 61’dir, hastaların sadece %5’i 40 yaşın altındadır.

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor

Rahim kanseri gelişiminde en önemli faktör endometrium hücrelerinin karşılıksız östrojen hormonuna maruz kalmasıdır. Östrojen hormonu hücresel düzeyde endometrium hücrelerinin gelişimine yol açarken yumurtalıklardan salgılanan diğer bir hormon olan progesteron da östrojenin bu etkisini baskılar. Eğer ortamda progesteron hormonu yeterli düzeyde bulunmazsa endometrium hücrelerinde östrojene bağlı kontrolsüz gelişme meydana gelir ve bu şekilde endometrium tabakasında kalınlaşmaya ve hücresel düzeyde kontrolsüz gelişmeye bağlı olarak kanser gelişimine yol açabilir.

Gebelik esnasında yumurtalıklardan östrojen hormonu salgılanmadığından endometrium üzerine östrojen etkisi olmamakta ve bu şekilde rahim kanseri riski azalmaktadır.

Rahim kanseri gelişiminde risk faktörleri

* Hiç doğum yapmamış olmak,
* Obezite (aşırı şişmanlık)’ Yağ hücrelerinden östrojen hormonu salgılanır.
* Erken yaşta adet olmak
* Geç menopoz yaşı
* Endometrial hiperplazi (rahim duvarında kalınlaşma) gibi rahim kanserine öncü lezyonlar
* Diabetes Mellitus (şeker hastalığı)
* Yüksek yağ içeriği diyet tüketimi

Riski azaltan faktörler;

* Doğum kontrol hapı kullanımı (1 yıllık kulanım, 10 yıl koruyucu etki gösterir)
* Sigara kullanımı (rahim ağzı kanserini arttırır)
* Çok doğum yapmak
* Yağdan fakir diyet
* Düzenli adet görmek

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...