26 Ocak 2021

Dudaklarınız için bakım sırları

Güzel bir gülüşün ya da akılda kalan bir konuşmanın yan oyuncuları olan dudaklarınızın bakımını ihmal etmeyin.<br />
0 0

Tıpkı cildiniz gibi dudaklarınız da eşi benzeri olmayan organlardır. Güzel bir gülüşün ya da akılda kalan bir konuşmanın yan oyuncularıdır. Dişlerinizle, gözlerinizle ya da ellerinizle nasıl yakından ilgileniyorsanız aynı özeni dudaklarınız için de göstermelisiniz. 

Genel olarak cilt, ölü ya da canlı 16 katmandan meydana gelirken dudaklarda bu sayı yalnızca 3’tür. Kılcal damarlar bakımından oldukça zengin olan dudaklar, ince yapısı nedeniyle kan basıncı farkından ötürü kolayca renk değiştirebilir. Peki, dudaklarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

İşte dudaklarınız koruyabilmeniz için bakım sırları…

– Dudaklarınızı yalamaktan vazgeçmelisiniz. Her ne kadar dudağınızın bu sayede nemlendiğini düşünmek mantıklı olsa da bunun yalnıza o anlık olduğunu unutmamalısınız. Dahası diliniz sayesinde taşınan tükürüğün, aslında yiyecekleri parçalama görevi olduğunu ve dudağın hassas yapısına zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayınız.

– Dudaklarınızla oynamayın, çekiştirmeyin ya da ısırmayın.

– Bol bol su için, her bardak suyun cildiniz için bir nimet olduğunu aklınıza yazın.

– Dudaklarınızı soğuktan korumak için, dudak derisi için özel olarak hazırlanan kremler kullanın. Ayrıca yaz günleri için 15 koruma faktörlü dudak koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin, hassas yapısı nedeniyle kolayca çatlayabilir.

– Kozmetik ürünlerinde bilhassa nemlendirici niteliği olanları tercih etmeye çalışın. Özellikle, içeriklerinde alkol barındırmayan ürünler kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

– Ağzınızdan nefes almamaya çalışın, aldığınız her nefesin dudaklarınızdaki nemi alıp götürdüğünü unutmayın.

– B ve E vitaminleri, cildiniz ve dolayısıyla da dudaklarınız için önemlidir. Öğünlerinizde bu vitaminlerin bolca bulunduğu yiyecekleri tercih ediniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın