27 Ocak 2022

Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet arasındaki fark nedir

0 0
3 min read
Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetler, karbonhidrat alımınızı sınırlamayı içeren iki popüler beslenme şeklidir. İkisinin de karbonhidratı ...
0 0

Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyetler, karbonhidrat alımınızı sınırlamayı içeren iki popüler beslenme şeklidir. İkisinin de karbonhidratı sınırlamasından dolayı, arasındaki farkları merak edebilirsiniz. Gelin birlikte bakalım.

Düşük karbonhidrat diyeti nedir

Düşük karbonhidrat diyeti, tahılları, şekerli içecekleri ve ekmeği kısıtlayan bir beslenme şeklidir. Bir düşük karbonhidrat diyetinde, karbonhidrattan alınan kaloriler, toplam kalorinin %10-30’unu oluşturur. Günde 2.000 kalori tüketen sağlıklı bir insan için bu 50-150 gram karbonhidrat anlamına gelir.

Düşük karbonhidrat diyeti; protein, sağlıklı yağlar ve sebze alımını arttırmak için yaygın olarak tercih edilir. Ayrıca, karbonhidratları sınırlandırarak, birçok yüksek kalorili gıdaları diyetinizden çıkarmış olursunuz. Tüm bu faktörler, toplam kalori alımınızı azaltmak ve kilo kaybınızı arttırmak için birlikte hareket edebilir.

Düşük karbonhidrat diyeti herkes için olmasa da, çoğu sağlıklı insan için uygun bir zayıflama seçeneği olabilir.

Artıları

– Kilo kaybına neden olabilir

– Birçok işlenmiş yüksek karbonhidratlı gıdaları yok eder

– Uzun vadede sürdürülebilir olabilir
– Adaptasyon aşaması ketojenik diyete göre daha kısadır

– Ketojenik diyetten daha az kısıtlayıcı ve takip etmesi kolaydır

Eksileri

– Zayıf hissedebilirsiniz veya kabızlığı deneyimleyebilirsiniz

– Yemek seçeneklerini sınırlar

– Meyve alımını sınırlar

– Mikro besin alımını etkileyebilir

lif

Ketojenik diyet nedir

Ketojenik diyet, son yıllarda popülerlik kazanmış çok düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Ketojenik diyet epilepsi tedavisine yardımcı olma gibi birçok tedavi edici özelliğe sahiptir. Gelecek vaat eden araştırmalar, belirli kanser türlerinin büyümesini de engelleyebileceğini gösteriyor. Ayrıca, bazı insanlar zayıflamak için de kullanmaktadırlar.

Ketojenik diyette amaç beslenme ketozisine ulaşmaktır. Bu durumda, vücudunuz karaciğerinizdeki yağdan ketonlar üretir ve karbonhidratlar yerine ana yakıt kaynağı olarak yağ kullanır. Bu, günde 50 gramdan daha az karbonhidrat tüketerek, protein alımını ılımlı tutarken, yağ alımını büyük ölçüde artırarak gerçekleştirilir.

Standart bir ketojenik diyet kısıtlayıcıdır ve kilo vermek veya sağlıklarını iyileştirmek isteyenler için pratik bir uzun vadeli seçenek olmayabilir.

Artıları

– Epilepsiyi yönetmek gibi tedavi edici yararları vardır

– İnsülin duyarlılığını artırabilir

– İştahı azaltabilir

Eksileri

– Düşük lif alımı nedeniyle kabızlık yaygındır

– Baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik ve motivasyon eksikliği gibi durumlar görülebilir

– Meyve alımını sınırlar

– Uzun süre takip edilmesi zordur

Hangisi daha iyi

Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet arasında seçim yapmak söz konusu olduğunda, göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır.

Bu diyetler arasındaki temel fark karbonhidrat alımıdır. Düşük karbonhidrat diyetinde günde 50-150 gram karbonhidrat tüketirken, ketojenik diyette günlük karbonhidrat alımını 50 gramdan az olacak şekilde sınırlamanız gerekir.

Diğer bir ana fark protein alımıdır. Düşük karbonhidrat diyeti ile protein alımı yüksek olabilir, ancak ketojenik diyet ile protein alımı toplam kalorinin yaklaşık yüzde 20’si olmalıdır. Bunun nedeni aşırı protein alımının ketozu önleyebilmesidir. Ek olarak, yağ alımı karbonhidrat ve proteinin yerini aldığından ketojenik diyette önemli ölçüde daha yüksek olma eğilimindedir.

Ketojenik diyet çoğu insan için çok kısıtlayıcı olabilir ve bu da uzun süreli uyumun azalmasına neden olabilir. Ayrıca, ketojenik diyetin istenmeyen yan etkilere neden olması daha olasıdır. Bu nedenle, düşük karbonhidrat diyeti çoğu insan için daha iyi bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, komplikasyon riskinizi azaltmak için herhangi bir diyete başlamadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın