17 Ocak 2022

Duvar Kağıdı Yapıştırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0 0
3 min read
0 0

Dekorasyonun bir parçası haline gelen ve oldukça popüler olan duvar kağıtları son zamanlarda pek çok kişinin de gözesi olmuş durumda. Evlerde mutlaka bir köşenin duvar kağıtlarına ayırıldığı düşünülürse duvar kağıdı seçenekleri de bu talebe bağlı olarak artış gösteriyor. Duvar kağıdı talebindeki artışla birlikte duvar kağıdının yapıştırılması ve duvarda hoş bir şekilde sergilenmesi için bu işte uzman olan ustalara başvurmak gerekiyor. Duvar kağıdı ustası olsun olmasın herkesin bilmesi gereken duvar kağıdı yapıştırmanın püf noktaları ise şunlardan oluşuyor…

Duvarın Pürüzsüz Olması Şart!

Duvarlardaki en ufak pürüzün bile duvar kağıdının döşenmesinde sorun çıkarması pek çok kişi tarafından bilinen bir durum. Ancak duvarın pürüzsüz bir hale getirilmesi ise zaman zaman atlanan konulardan biri oluyor. Bir önceki boyadan ya da duvar kağıdından kalan artıkların güzel bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Eğer duvar yeterince pürüzsüz olmazsa duvar kağıtları düzgün durmadığı gibi kağıtlarda yırtılmalar ve şişmelerde olabiliyor.

Duvar Ölçüsüne Göre Kesim!

Duvar kağıdı yapıştırılmadan önce duvar ölçüsünde hazırlanması gerekiyor. Biraz fazla ya da biraz kısa olan duvar kağıtları duvarda çirkin bir görüntü oluştururken duvar kağıdı yapıştırma esnasında da sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle ölçüleri alarak duvar kağıdını hazırlayacak olan kişinin dikkatli olması gereken konulardan.

Özel Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı

Duvar kağıtlarının duvara tam manasıyla yapışması için gündelik hayatta kullanılan yapıştırıcılardan farklı olarak duvar kağıdı yapıştırıcısı kullanmak gerekiyor. Duvarlarda düzenli bir görüntü oluşturan bu kağıtlar aynı zamanda kağıtların içerisinde hava kabarcığı kalmasını da büyük oranda engelleyebiliyor.

Fırça ve Diğer Aparatlar Hazır Olmalı!

Duvar kağıdı yapıştırma işlemi yapılırken mutlaka ve mutlaka bu iş için gerekli olan malzemelerin hazır bir şekilde bulunması gerekiyor. Mesela duvar kağıdına sürülecek olan yapıştırıcıyı duvara uygulamak için bu işe özel olarak üretilen fırçalardan almak gerekiyor. Ayrıca hava kabarcıklarını ortadan kaldıran özel malzemelerin de mutlaka ve mutlaka temin edilmesi ve yapıştırma esnasında hazır bulundurulması gerekli durumlardan oluyor.

Duvar Kağıdı Düzgün Yapıştırılmalı!

Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır sorusu için öncelikle duvar kağıdının doğru bir şekilde konumlandırılması gerektiğini söylemek lazım. Duvar kağıdı duvar ölçülerine uygun ve hiçbir şekilde yanlara ya da yukarıya kaymamış bir şekilde tutturulması gerekiyor. Daha sonra özel duvar yapıştırıcısı fırça yardımı ile duvar kağıdının üzerine uygulanıyor. Bu işlem esnasında tutkalın sürüş yönüne ve fırçanın temiz olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Duvara tam olarak yapıştırılan duvar kağıdının içerisinde kalan hava kabarcıkları ve boşlukların ortadan kaldırılması içinse hava baloncuklarını temizleyen aparatı kullanmak gerekiyor. Bu aparat ile hava baloncukları yanlardan ya da yukarı ve aşağıdan dışarı atılarak duvar kağıdının pürüzsüz bir görüntü kazanması sağlanabiliyor. Duvar kağıdı uygulamalarında kesinlikle ölçüler dikkate alınarak hazırlık yapılması gerekiyor.

Kaynak: https://www.evdema.com/m/duvar-kagidi/

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın