25 Ekim 2021

EFT (Elektronik Fon Transferi) Nedir?

0 0
2 min read
0 0

Teknolojinin gelişmesi, bizlere hemen hemen her bankacılık işlemlerini şubelere gerek kalmadan ister internet bankacılığı ile ister telefon bankacılığı ile isterseniz de akıllı telefonlarda mevcut olan bankaların mobil uygulamaları sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde halledebilme imkânı sunuyor. Bu yenilikler çerçevesinde para transferi işlemleri de bir hayli kolaylaşmış hale gelmesiyle birlikte EFT işlemlerini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Para akışında sıkça kullanılan EFT (Elektronik Fon Transferi) nedir açıklayalım.

 

EFT Nedir?

EFT diye kısalttığımız Elektronik Fon Transferi işlemi yalın bir ifadeyle, bir bankadan başka bir bankaya para gönderme işlemine verilen isimdir. Bu sistem 1992 yılında kullanıma açılmış ve günümüzde kullanılmaya devam eder. EFT işlemleri aracılığı ile kullanıcı olduğunuz bankadan, farklı bir banka hesabına para transferi yapmak için şubelere gitme zahmetinde bulunmadan kolay ve pratik bir şekilde işleminizi gerçekleştirmeye olanak sağlar.

 

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri, internet bankacılığı, akıllı telefon, ATM veya şubeler üzerinden gerçekleştirilebilir. EFT yapabilmek için ihtiyacınız olan şeyler alıcının hesap numarası, şube kodu ve IBAN numarasıdır. Bu bilgiler doğrultusundan kendi hesabınızdan farklı bir banka hesabına, yeteli bakiyeniz varsa para transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. EFT işlem ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel itibariyle 10 TL’den yukarı çıkmaz. Bazı bankalar ise müşterilerinden EFT ücreti talep etmez. Bankaların EFT ücretlerini öğrenmek için internet sitelerine girip bilgi alabilir veya telefonla müşteri temsilcilerinden bu işlemler için ne kadar ücret ödendiğini öğrenebilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli ayrıntılardan biri ise EFT işlemlerinin sadece mesai saatleri arasında gerçekleşebilir olmasıdır. Saat olarak belirtmek gerekirse genel olarak sabah 09.00 ve akşam 17.30 saatleri arasında EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

EFT işlemlerini yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurda tatil günleridir. Bankaların tatil olduğu günlerde yapacağınız EFT alıcının hesabına yansımaz. Bu işlem ancak bankaların ilk  EFT Saatlerinde alıcının hesabına ulaşmış olur. Bayram tatillerinde de bankaların kapalı olduğunu göz önünde bulundurarak mümkün oldukça banka çalışma saatlerine ve günlerine dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde bu dikkatsizlik sizler için sorun teşkil edebilir.

Kaynak:destekkosgeb.com

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın