19 Mayıs 2022

Ellerinizi yıkamayı unutmayın

0 0
3 min read
Çoğu insan gün içerisinde ellerini yıkamaya üşenir ya da el hijyenine gereken özeni göstermez. Bunun ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu biliyor musunuz?<br />
0 0

El temizliğinin günlük yapılması gereken en önemli kişisel temizlik olduğunu belirten Dr. Serkan Karaer, eller yoluyla her yere taşınan mikroorganizmaların basit soğuk algınlığından, ciddi hastalıklara kadar birçok istenmeyen duruma neden olabildiğini söyledi.

Dr. Karaer, “Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması, çatlak ve sıyrıkların oluşmasının engellenmesi, tırnakların temiz olmasını, bulaşıcı hastalıkların artmasını ve yayılmasını önlemenin en etkili yoludur. Bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolu el teması ile olmaktadır. Kirli ve enfekte ellerle bulaşma olan besin maddelerini tüketmek, çeşitli sindirim sistemi hastalıklarına yol açabilir. Elleri yıkamak, zararlı mikroorganizmaları yok etmek veya su ile ciltten uzaklaşmasını sağlamak için çok önemlidir. Hastalıkların bulaşmasını ve gıda zehirlenmelerinin oluşmasını önlemenin en etkili yollarından birisidir. Çok basit kurallara dikkat ederek hem kendimizi hem de çevremizdekileri zararlı mikroorganizmalardan koruyabiliriz” dedi.

Ellerin doğru teknik ile yıkanmaması büyük bir tehlike

Ellerin doğru teknikle yıkanmaması durumunda solunum yolu hastalıkları, mide ve bağırsak problemleri, ishal gibi hastalıkların türeyebileceğini söyleyen Dr. Karaer, “Sabunun elin her yerine temas etmesi için el yıkamaya başlarken önce suyla ellerin ıslatılması ve sıvı sabun kullanılması, en kirli bölgeler olan tırnakların ve başparmakların unutulmaması ve en az 15 saniye ovalama yapılarak yıkanması, mikroorganizmalar daha hızla çoğalmaması için (nemli ortamlarda mikroorganizmalar hızla çoğalır) ellerin mutlaka kurulanması gerekir. Enfeksiyonun yayılmaması için tek kullanımlık kağıt havlu kullanılmalıdır. El yıkama tekniğinde önemli üç etken, akar su, sabun ve ovuşturmadır. Akar suyun mekanik kuvveti ve elleri ovuşturma işlemi deri kıvrımlarına yerleşen mikroorganizmaları yerlerinden çıkartır. Sabun ise toz ve kiri eriterek ciltten geçici mikroorganizmalarla kayıp gitmesine yardımcı olur” şeklinde konuştu.

Gün içerisinde eller ne zaman yıkanmalı

Ellerin ne zaman ve nasıl yıkanması gerektiği konusunda bilgi veren Dr. Karaer şunları söyledi’ “Yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten önce ve sonra, hapşırdıktan, öksürdükten sonra her dersten sonra, saçlarınızı taradıktan veya elledikten sonra, para alışverişinden sonra, hasta insanlara dokunmadan önce ve sonra, burnunuzu temizledikten sonra, kedi, köpek ve diğer tüm hayvanları elledikten sonra kirli görüldüğü ve kirli olduğunu düşündüğünüz her zaman eller mutlaka doğru teknikle yıkanmalı. Bunun dışında tırnaklar kısa, yuvarlak kesilmeli, ellerin göze, ağıza ve buruna temasından kaçınılmalı, tırnak yemek ve kalem arkasını ağza sokmak gibi davranışlardan kaçınılmalı.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın