23 Mayıs 2022

En ilginç yeni yıl adetleri

0 0
3 min read
Gelişmiş ya da geri kalmış fark etmeksizin neredeyse bütün insanların yeni yılın güzel geçmesi için inandığı ilginç inanışları sizler için sıraladık.<br />
0 0

Tüm dünyada yeni yılın bereketli, huzurlu ve mutlu geçmesi için yılbaşında gündüz ya da gece yapılan ilginç aktiviteler günümüzde de devam ediyor. Dünyada birçok millet yılbaşını coşkuyla kutlarken bazıları geleneksel yılbaşı adetleriyle şaşırtıyor. 

İşte o ilginç inanışlar…

– Şili’de tam gece yarısı bir kaşık mercimek yiyenlerin bütün yılının iş ve parayla dolu olacağına inanılır.

– İspanya’da gece yarısı çanlar çalarken her bir vuruş için bir üzüm tanesi yemek adettendir.

– Brezilyalılar 7 dalga üzerinden atlarsanız şansınızın iyi olacağına inanır.

– İngilizler her yılbaşı gecesi nefret etmelerine rağmen Jools Holland’ın “Hootenanny”sini izlerler.

– Arjantin’de yılbaşı gecesi yeni bir pembe iç çamaşırı giyerseniz aşkın sizi bulacağına inanılır.

– Türkiye’de de son yıllarda kırmızı iç çamaşırı giymenin bereket bolluk getireceğine inanılıyor.

– Yeni Zelanda’da yeni yıla girildiğinde herkes sokaklara dökülür ve mümkün olduğunca yüksek sesle tencere tava çalınır.

– İskoçya’da saatler gece yarısını vurur vurmaz eşin dostun evine “ilk ayak” basan olmak için bir yarış başlar. İlk ayaklar gittikleri evlere para, ekmek, tuz, kömür, viski gibi kültürel bolluk sembollerinden de götürürler.

– Brezilya’da kötü ruhları uzaklaştırmak için beyaz giymeniz gerekir.

– Güney Afrika’da eski elektronik eşyalar camdan atılır.

– Japonya’da başlayacak olan yılın zodyak hayvanının kılığına girilir. Yerel tapınağa gidilir ve çanlar 108 kez çalınır.

– Danimarka’da bir yandan eski tabak ve bardaklar eşin dostun kapılarına fırlatılırken bir yandan da tam gece yarısını vurduğunda sandalyelerin üzerinden aşağı atlanır. Yeni yıla hızla girmek kötü ruhları geride bırakır, iyi şans getirir.

– Türkiye’de kurşun dökmek nazarı savarken Finlandiya’da geleceği tahmin etmek için kullanılır. Örneğin dökülen kurşunda yüzük ya da kalbe benzeyen bir şey görülüyorsa o yıl aşk ve evlilik var demektir.

– Panama’da yılbaşı gecesi ünlülerin “muneco” denilen ve kötü ruhları temsil eden kuklaları yakılır. Kimin kuklası olduğu ise çok önemli değil…

– Filipinler’de yuvarlak şekilli cisimler altın paraları hatırlattıkları için bereket simgesidir. O nedenle yılbaşı geceleri sofrada yuvarlak şekilli meyvelerin olması şarttır. Hatta 12 yuvarlak meyve yemek de adettendir.

– Belarus’ta bekar kadınların önüne birer koçan mısır konur bir de odaya horoz salınır. Horoz önce kimin mısırını gagalarsa o yıl ilk evlenecek olan odur.

– Kolombiyalılar için sokağın çevresinde boş bir valizle biraz dolanmak, bütün yılın gezerek geçeceği anlamına gelir.

– Şili’de evi içeriden dışarıya süpürürseniz bir önceki yılın kötü ruhlarını da beraberinde süpürmüş olursunuz.

– Estonya’da eskiden yılbaşı günü yedi öğün yemek yemek ve böylece bir sonraki yıl yiyeceklerin bolluğunu sağlamak adettendi. Yedi kişilik yemek yiyen bir kişinin yedi kişinin gücünü alacağına da inanılırdı.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın