22 Mayıs 2022

Endülüs Bölgesinin Başkenti Sevilla ve Sevilla Mutfağı

0 0
3 min read
0 0

İspanya’nın güneybatı bölümünde bulanan özerk Endülüs Bölgesinin başkenti olan Sevilla, İspanya’nın dördüncü büyük şehri olarak dikkat çeker. Toplam nüfus yaklaşık 1.800.000 kişi olarak bilinir fakat her yıl yoğun olarak aldığı turist sayısı ile bu rakam daha yükseklere de çıkabiliyor. Sevilla’nın gerek bozulmayan tarihi yapısı, gerekse de turistik güzellikleri bu şehri diğer İspanyol şehirlerinden farklı kılıyor.

 

İspanya’daki tarihi kalıntıların yaşanan iç savaş sırasında çok fazla hasar görmesi İspanya için normal bir durumdur. Fakat o tarihlerde Sevilla şehrinde herhangi bir çarpışma olmaması bu bölgedeki tarihi kalıntıların ilk günkü gibi saklanmasını sağlamıştır. Özellikle milliyetçi kısmın hakim olduğu Sevilla, günümüzde de bu özelliğini koruyor. Şehirde bulunan Santa Maria Katedrali, dünyanın en büyük 3. katedrali olarak dikkat çekiyor.

 

Tapas’ın Başenti Sevilla

 

Sevilla’nın bir diğer dikkat çeken özelliği de tabii ki mutfağı ve yemek kültürü. Tapasın ortaya çıkış özelliği de yine eski zamanlardaki Sevilla barlarından geliyor. Söylentiye göre eski zamanlarda barda oturanlar bardaklarına sinek ya da benzeri şeyler girmemesi için ekmekle bardaklarının üzerini kapatırlarmış. Kapak anlamına da gelen tapa, zamanla içki yanında yenebilecek meze tarzı olarak kabul edilmiş ve birçok çeşide sahip olmuştur. Günümüzde de artık sayısız çeşidi bulunmaktadır.

 

Endülüs mutfağı denince akla gelen yağda kızartılan yemeklerdir. Akdeniz besinlerinin yağda kızartılması sonucu servis edilen yemekler, eşsiz manzara ile birleşince tarifi güç zevkler oluşturuyor. Bölgede en çok tercih edilen besinler ise deniz mahsulleri. Fakat zeytinyağı ve kurutulmuş pastırmalar da kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden.

 

Sevilla’da hemen hemen her caddede tapas restoranlarına rastlamak mümkün. Tapas restoranlarındaki yemeklerin birçoğu aynı olsa da bazı lezzetleri hemen kendini gösteriyor ve daha çok dikkat çekiyor.

 

Torta de Castuera

 

Başlangıçlar arasında yer alan karamelize soğan ve eritilmiş peynirlerin kıtır ekmeklerle sunulduğu atıştırmalık, Sevilla’nın en çok tercih edilen lezzetlerinden. Yemek öncesinde Akdeniz mutfağına Torta de Castuera ile bir adım atılabilir.

 

Carpaccio

 

Carpaccio, karidesli ve etli olarak iki farklı çeşitle hazırlanabiliyor. Karideslerin daha iri, etlerin daha taze olmasının gerektiği Carpaccio yemeği Sevilla’da denenmesi gereken lezzetlerden.

 

Izgara Somon Fileto

 

Şarap ve deniz tuzu katılarak hazırlanan ızgara somon fileto, keyifli bir Sevilla akşamında güzel bir restoranda tercih edilebilecek ana yemeklerden. Ünlü yemek yanında garnitürleri ile servis edilir. Deniz ürünlerine ilgi duyan kişilerin kesinlikle denemesi tavsiye edilir.

 

Sübye Mürekkepli Spagetti ve Deniz Tarağı

 

Sarımsak soslu sübye mürekkepli spagetti üzerinde servis edilen ızgara deniz tarağı neden Akdeniz’in diğer şehirlere göre daha özel tatlara sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

 

Beşamelli Karides Pane

 

Özellikle Sevilla halkının tercih ettiği tapas çeşitlerinden olan beşamelli karides pane, oldukça uygun fiyata hemen hemen her tapas restoranında bulunabiliyor. Tapas’lar Sevilla bölgesinde genellikle uygun fiyata bulunuyor.

 

Tortilla

 

Tortilla’ya İspanyol omleti denebilir. Özellikle erken saatlerde denenebilir.

 

Akdeniz’in incisi Sevilla, daha çok yaz aylarında tercih edilmesi uygun şehirlerden. Ilıman iklimi ile dikkat çeken Sevilla, tarihi ve turistik güzellikleriyle tatilseverler tarafından oldukça yoğun olarak tercih ediliyor. İspanya’nın diğer şehirlerinden farklı bir kültüre sahip olan Endülüs’ün başkentine yurt dışı uçak bileti seçenekleriyle kolayca ulaşmak mümkün.

 

Jetbul ucuz uçak bileti sorgulama sistemiyle yurt dışı seyahatlerinizin en büyük yardımcısı. Sevilla, bir tatilden daha fazlasını yaşatmak için gezginleri bekliyor. Tarihle iç içe bir tatil yaşarken tarihi zor lezzetlerin tadılabileceği Sevilla, Akdeniz’in dikkat çeken tatil yerlerinden.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın