21 Nisan 2021

Enfeksiyon ani işitme kaybı nedeni

Damar tıkanıklığı, viral enfeksiyonlar, tümörler, darbeler ve immünolojik bozukluklar, ani işitme kaybına yol açabiliyor<br />
0 0

Aniden gelişen işitme kaybında, damar tıkanıklığı, tümörler, darbeler ve immünolojik bozuklukların dışında viral enfeksiyonlar da etkili olabiliyor. Hastaların üçte birinde bulunan ve ani işitme kaybı ile sonuçlanan üst solunum yolu enfeksiyon süreci, viral hastalıkların ani işitme kaybının nedenlerinde rol alabildiği gösteriyor.
Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri,  yaptığı açıklamada, son üç gün içinde gelişen çevredeki sesleri eskisi gibi duyayama halinin ani işitme kaybı olduğunu belirterek, “Ardışık 3 frekansta 30 dB ve üzeri olan bu durum işitme kaybı olarak tarif edilir. Ani işitme kaybı, işitmenin genellikle bir kulakta çok kısa sürede azalması ve kaybolmasıdır” dedi.
Ani işitme kaybının, organ kaybıyla sonuçlanabilen ciddi bir kulak burun boğaz hastalığı olduğuna dikkati çeken İleri, bunun bir çeşit kalp krizine benzediğini; erken tanı ve tedavi ile organın kurtulmasının mümkün olduğunu ifade etti. İleri, dünyada ortalama yılda 15 bin yeni vaka raporlandığını, ancak gerçek vaka sayısının bunun çok üstünde olduğunu söyledi.
İleri, ani işitme kaybının hastaların yüzde 70’inde çınlama ile kendini gösterdiğini, birçoğunda da baş dönmesi ve dengesizlikle karşılaşıldığını belirtti.
Hastalığın tek bir nedeni bulunmadığına işaret eden İleri, “damar tıkanıklığı, viral enfeksiyonlar, tümörler, darbeler ve immünolojik bozuklukların” da nedenler arasında yer aldığını bildirdi. İleri, “Hastaların üçte birinde bulunan ve ani işitme kaybı ile sonuçlanan bir üst solunum yolu enfeksiyon süreci, viral hastalıkların ani işitme kaybının nedenlerinde rol alabildiğini düşündürüyor. Bazı hastaların nedenlerinde soğuk rüzgara maruz kalma veya klima maruziyeti hikayesi de bulunuyor” diye konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın