28 Ocak 2021

Erkek annelerinin bilmesi gereken 8 altın kural

Anne babalar, mutlu, özgüvenli ve saygılı bir erkek çocuk yetiştirmek için bu tavsiyelere kulak verin.<br />
0 0

Eğer erkek annesi iseniz size bilmeniz gereken bazı kurallardan bahsedeceğiz…

Haberimizi okumaya devam edin…

1. Oğlunuzla asla alay etmeyin

Erkekler için, bir kadının alaycı olması daima travmatiktir. Annenin alaycı olması ise çok daha derin yaralar açabilir… İster pantolonunu ters giydiği için olsun, ister köpeklerden korktuğu için isterse de okulda bir kızdan hoşlandığı için olsun, nedeni fark etmez, onunla alay ettiğinizi sonsuza dek hatırlar.

2. Sorularına her zaman cevap verin

Her yaşta! Asla “çünkü öyle” veya “büyüyünce anlarsın” diye geçiştirmeyin. Eğer cevabı bilmiyorsanız, önce kendiniz öğrenin ve sonra ona anlatın. Utandınız mı? Soru yüzünüzü mü kızarttı? Ona sorunuzun aklınızı karıştırdığını ve biraz zamana ihtiyacınız olduğunu söyleyin. İnanın, bu konuda tahmin edemeyeceğiniz kadar anlayışlı olabilirler.

3. Karar verirken ondan tavsiyede bulunmasını isteyin

Çocukların, bazen sizi çok zorlayan konularda, inanılmaz tavsiyeleri ve çözümleri olabilir. Üstelik onu fikri sorulan bir insan ve erkek olarak büyüterek, karakterini geliştirmesine yardımcı olacaksınız. Karşılığında ise aynı güven ve saygıyı kazanacaksınız.

4. ‘Sana söylemiştim’ kalıbını aklınızdan çıkarın

Daha önce söylemiş olsanız ve o da sizi dinlememiş olsa bile bu kalıbı sonsuza kadar aklınızdan çıkarın. Bu, annenin zaferinin tadını çıkardığı sıfır toplamlı bir rekabettir. Ama çocuk için bir faydası olduğu söylenemez.

5. Onu övün

“Güzel ama bunun düzeltilmesi gerekiyor” yerine sadece “süper” deyin. Çocuğunuz her şeyi süper yapar. Ve büyüdüğü zaman neyin düzeltilmesi gerektiğini bilecek ama kendi düzeltilmeye ihtiyaç duymayacaktır.

6. Hayallerini destekleyin

Eğer bir arkeolog olmak istiyorsa, ona konuya dair kitaplar satın alın. Bir müzisyen olmak istiyorsa, ona hangi müzik aletini çalmak istediğini sorun. Sonra resim yapmakta daha hevesli hissetmeye başladı. Bir kursa gitmek ister mi? Oğlunuz yirmili yaşlarının ortasına gelene dek ne yapmak istediğine asla karar veremez.

7. Eğer ağlıyorsa onu avutun

Bu kötü bir şey olduğu anlamına gelir. Problem size göre küçük ama onun için büyük olabilir. Aslında onun için her problem büyüktür, çünkü kendi dünyası küçüktür. Eğer başına kötü bir şey geldiyse, kaç yaşında olursa olsun onu sakinleştirmeye çalışmalısınız. Bu kural, karşılıklı anlayışın vazgeçilmezidir. Üstelik her çocuk avutulabilir.

8. Her zaman onun tarafında olun

Sadece sözde değil, eylemlerinizle de onun tarafında olmalısınız. Başkalarının yanında oğlunuz her zaman haklıdır! Eğer öneri ya da öğretileriniz varsa, bunu yalnızken de yapabilirsiniz.

Eğer bunları yapabilirseniz, oğlunuzun size en özel soruları bile sormasına şaşırmamalısınız. Ona asla bağırmayacağınızı ya da utandırmayacağınızı bilir. Size güvenir ve bu da her annenin hayalidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın