Erkekler çekici kadınların yaptığı haksızlıklara razı

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, erkekler çekici kadınların yaptığı haksızlıkları kabul etmeye daha yatkın.

11 Kasım 2015 Çarşamba, 22:13

Çin’de Zhejiang Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yönettiği bir araştırmada, yaşları 18 ile 26 arasında değişen 21 Çinli erkeğe 300 Çinli kadın yüzü fotoğrafı gösterildi. Bir grup erkek, deneyin bu bölümünden önce kadınların yüzlerinin çekiciliğini puanladı. Araştırmacılar ikinci gruptan, belirli bir miktar parayı hangi kadınlarla bölüşmeyi kabul edeceğini sordu. Test esnasında, erkeklerin beyin aktivitesi ve reaksiyon zamanı gözlemlendi.

Şaşırtıcı sonuçlar, erkeklerin çekici bir kadınla, itici olanlara oranla haksız bir anlaşmayı kabul etmeye daha istekli olduklarını ortaya koydu. Çekici bir kadından gelen teklif adil olduğunda hemen kabul eden erkekler, adil olmayan bir anlaşmayı daha yavaş da olsa yine de kabul ettiler.

Bu işlemler sırasında, çekici bir kadınla anlaşma sağlayan erkeklerin beyinleri daha aktif göründü.

Erkeklerin bilinçsiz çabası

Araştırmacılar, erkeklerin neden bu tarz bir davranış sergilediklerini anlayamasa da kadınlara yaranmak için bilinçsiz bir çaba harcadıklarına inanıyorlar, gerçek hayatta bu kadınlarla tanışma ya da etkileşim kurma şansları olmadığını bilseler bile.

Konuya dair daha ayrıntılı bir çalışma yapılması bekleniyor çünkü yapılanlar erkekler üzerine odaklanılıyor ve bu genel kamuoyunu temsil etmiyor. Ama çalışma yine de ‘güzellik primi’ denilen sözde çekiciliği insanların algılamaları üzerinde yapılan uzun araştırmalar listesinde yerini aldı. İnsanlar her halükarda, iyi görünen insanlarla iletişim ve ilişki kurmaya daha meyilliler. Bu modern dünyanın bir yansıması.

Bu kadar çok insanın fiziksel görünümle ilgili ön yargısı olması, bu ayrımcı zihniyetten kurtulabilmek için daha çok çaba harcanması gerektiğini gösteriyor. İyilik ve adalet, asla neye benzediğinizle belirlenmemelidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...