20 Mayıs 2022

Eşiniz annenizle geçinemiyorsa ne yapmalısınız

0 0
3 min read
Türkiye'de her 10 aileden 3'ünün ‘'aile problemi'' olan eş-ebeveyn çatışmalarına son vermek aslında sizin ellerinizde.<br />
0 0

Birçok çekirdek aile kendi içinde mutu olsa da, kadının veya erkeğin anne ve babası, akrabaları ve arkadaşları gibi dış etkenler bireyler arasındaki ilişkinin kalitesini düşürerek, ilişkiyi yıpratmaktadır. İlişkiyi yıpratan en önemli dış unsur olarak anneniz ile eşinizin kavgaları gösterilebilir.

Çünkü bir yanda hayatınızın ilk başlangıcı olan anne karnından itibaren size bakmış, büyütmüş ve koşulsuz olarak sevmiş anneniz, diğer yanda ise hayatınızı paylaştığınız (varsa) çocuklarınızın babası adam durmaktadır. İkisinin arasında seçim yapmak gibi bir karar sizin için söz konusu bile değilken, eşiniz ve anneniz yaptıkları hararetli tartışmanın ortasında sizden bir taraf seçmenizi ve onu savunmanızı isterler.

Siz de artık bu bitmek bilmeyen tartışmalardan sıkıldıysanız, size önereceğimiz 3 basit yöntemle kısa zamanda bu sorunuza çözüm bulabileceksiniz.

İşte o öneriler…

Anlamaya çalışın

Öncelikle yapmanız gereken şey, anneniz ile eşinizin geçimsizliğinin altında yatan temel nedeni bulmaktır. Elbette ki tartışma bahanelerini biliyorsunuz. Örneğin; bir eşyayı bulamadıkları zaman birbirlerine suç atmalarından, sürekli geçmiş defterleri açmalarından ya da yersiz ve haksız ithamlarla birbirlerini suçlamalarından bahsetmiyoruz.

Bu kavgaların altında yatan sorunlardan bahsediyoruz. Bu sorunlar; annenizin eşinizi beğenmediği için ona karşı yönelttiği olumsuz eleştiriler veya eşinizin (eğer anneniz ile birlikte yaşıyorsanız) annenizin sürekli her şeye karışmasından dolayı artık onun sizinle birlikte yaşaması istememesi olabilir.

Kavgaların altında yatan asıl nedeni anladıktan sonra yapılacak tek şey, yüzleşmektir.

Onları yüzleştirin

Büyük ihtimalle onlar kavgaları esnasında birbirlerine birçok şey söylemiş olsalar da, birbirleriyle anlaşamamalarının temel nedenini birbirlerine açıklamamışlardır. Burada yapılması gereken (iki bireyin kültür, sabır ve anlayış seviyeleri her ne olursa olsun) onları karşılıklı oturtup yüzleşmelerini sağlamaktır.

Bir açık oturum havasında düzenleyeceğiniz bu yüzleşmede size düşen görev, sınırı aştıkları zaman onları uyarmak olacaktır. Eğer uyarmak işe yaramıyorsa konuşmanın hakimiyetini elinize almalısınız. Örneğin anneniz eşinize hakarete varabilecek boyutta bir eleştiri yaptığı zaman konuşmayı durdurup, ona özür diletin. Aynı şeyi eşiniz de yaparsa, bu işlemi onda da tekrarlayın.

Bunun mümkün olmayacağını, çünkü aile yapınızın bu tür bir konuşmaya uygun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki, insan konuşarak anlaşabilen bir canlıdır ve doğru bir iletişim kanalı kurulduğunda problemlerini çözebilir. Ülkeler sadece konuşarak aralarındaki savaşları durduruyor. Siz anneniz ile eşinizin geçinmesini mi sağlayamayacaksınız?

Ortak paylaşımda bulunmalarını sağlayın

Bireyler arasındaki iletişimin ve etkileşimin güçlenmesi için birçok psikoloğun önerdiği şey, birbirleriyle anlaşamayan insanların ortak paylaşımlarda bulunarak birbirlerini tanımalarını ve saygı duymalarını sağlamaktır. Eşinizin ve annenizin birlikte yapabilecekleri bir aktivite bularak, onları takım arkadaşı yapabilirsiniz. İkisi de oyunu kazanmak istedikleri için zorunlu olarak iletişime geçerek birbirlerine yardımcı olacak ve birbirlerini anlamaya başlayacaklardır.

Umarız ki size önerdiğimiz bu yöntemler işinize yarar ve bir an önce sorununuz çözümlenir.
Kadinvekadin.net özel haberidir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın