26 Eylül 2021

Eski sevgili yeni arkadaş olur mu

0 0
2 min read
Ayrıldığınız sevgilinizle arkadaş olma teşebbüsünde bulunmanız ne kadar doğru?<br />
0 0

Eski sevgiliyle dost olunur mu olunmaz mı? Çok tartışılan bu konuya açıklık getirmek gerek. Tabii ki her ilişki ve her birey farklı karakterlere sahip. İlişkiye bakış açıları ardından verecekleri tepkiler çok farklı. Bazı ilişkiler çok şiddetli yaşandığı gibi yine aynı şiddetle biter ve bu bireylerin dost kalması söz konusu dahi olamaz. Her ne kadar dost kaldıklarını iddia etseler de ya yalan söylüyorlardır ya da o aşk yeniden alevleniyordur. Bazı ilişkilerse dingin ve huzurlu sürer ve aynı dinginlikle biter. Eğer gerçekten ilişki bittikten sonra dost kalınması mümkünse işte, o ancak bu gibi ilişkilerin sonunda olabilir. Aslında tartışılan bu karmaşık konu tamamen iki birey arasındadır ve onların kişilikleriyle ilintilidir.
Dost kalabilme ihtimali varsa da bunun mümkün olmadığı durumlar vardır. Eğer sevgiliniz sizi aldattıysa, size karşı saygısızlık yaptıysa onunla arkadaş kalmanız mümkün değildir. Bu durumda hala arkadaş olabileceğinizi iddia ediyorsanız siz kendi gururunuzdan fedakarlık edip onu geri istediğiniz sinyalini veriyorsunuzdur. O da arkadaş olabileceğiniz fikrinizi onaylıyorsa ilerleyen dönemde pişman olması ya da yalnız kalması ihtimaline karşı sizi beklemeye almak istiyordur.
Hiçbir aldatma söz konusu değilse yeni başlamak üzere olan bir ilişki giderilmesi mümkün olmayan bir sebepten dolayı, mesafe gibi, bu koşullar altında ilişkinin devamı arkadaşlık olarak değiştirilip, geliştirilebilir.
Bir de muallak olan durum vardır ki uzun süreli gerçek bir ilişki yaşadığınız sevgilinizden ayrılınca arkadaşlığı sürdürebilmek. Her iki tarafın da ilişkinin sonlanmasını hazmettiği ve hayatlarında başkalarının olmadığı dönemlerde dostluk kurabilirler. Ancak bir tarafın sevgilisi varsa ve diğer tarafın henüz hayatında biri yoksa bu dostluk ilişkisi sağlıklı şekilde devam edemez. İster istemez yalnız olan taraf kendisini sorgular ve kendinde hatalar aramaya başlar. Bu sorgulamalar eski sevgili-yeni dostu suçlamalarla ve hatta kıskanmayla devam eder. Ve beklenen son; dostluk mazi olur.
Bir diğer olasılık iki tarafın da sevgilisi var ve eski sevgililer yeni dostsa her iki tarafında ilişkisi bu durumdan rahatsız olur. Yeni ilişkiler de yara alır. Yani her ihtimal değerlendirildiğinde ortaya çıkan gerçek eski sevgiliden dost olamayacağıdır. En azından bir on yıl kadar. Yani ilişkinin üzerinden uzun yıllar geçip de o insanla yaşadığınız ilişki çıkmazlarını unutur ve onun sadece sevdiğiniz insani yönlerini hatırlayabildiğiniz en erken dönemde.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın