Et tüketenlerin ağzı daha fazla kokuyor

Birçok sebeple ortaya çıkan ağız kokusu problemi, et tüketenlerde vejetaryenlere oranla, daha fazla görülüyor.

23 Aralık 2014 Salı, 09:36

Ağız kokusunun sosyal bir problem olduğunu belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Osman Aksoy, bunun bir hastalık değil, hastalık nedeni olduğunu ifade etti. Altında yatan hastalıkların tedavi edilmesi ile sorunun ortadan kaldırılacağına dikkat çeken Op. Dr. Aksoy, ağız kokusunun en büyük sebebinin ağız boşluğu ile ilgili organlarla alakalı olduğunu belirtti.

Dil ve dil arkasında oluşan bakterilerin de ağız kokusuna neden olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Aksoy, “Bakteriler buradaki yemek artıklarını parçalayarak sülfür bileşimin ortaya çıkmasına, dolayısıyla kokuya neden olur. Bunun dışında, üst solunum yolu enfeksiyonları, diş eti ve diş hastalıkları, alt solunum yolu hastalıkları da önemli nedenlerdendir. Ağız kuruluğuna neden olacak biçimdeki bir takım ilaçlar ve ağızdan nefes alınmasına neden olan rahatsızllıkar da, önemli ağız kokusu sebeplerinden olmakla birlikte, daha az görülen nedenler de; mide rahatsızlıkları, diyabet, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliğidir” şeklinde konuştu.

Vejetaryenlerde ağız kokusu daha az yaşanıyor

Beslenme bozuklukları, sigara kullanımı ve ağız hijyeninin de, kokuyu artıracak etkenler olduğuna değinen Op. Dr. Aksoy, hayvansal gıdalarla beslenenlerde ağız kokusu probleminin daha yaygın görüldüğüne dikkat çekti. Op. Dr. Aksoy, “Bunun nedeni, protein içeriği fazla olan gıdaların ağız içerisindeki bakterilerle parçalanıp kokuya neden olan sülfür bileşiklerinin oluşması. Ama vejetaryen beslenenlerde ağız kokusu daha az olur” dedi.

Ağız kokusunu hafifletmek için bunları yapın

Ağız kokusu sorunu yaşayanların önce KBB, gastroenteroloji uzmanı ve diş hekimi tarafından birlikte değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Aksoy, “Tedavi süreci sona erene kadar devam eden ağız kokusunu hafifletmek için, bol su içmeyi, şekersiz sakız çiğnemeyi, tarçın kullanımını, antiseptik gargara kullanımını ve düzenli olarak dil yüzeyinin temizlenmesini ve ağız kuruluğuna neden olacak beslenme biçimlerinden uzak durulmasını öneriyoruz” diye konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...