17 Mayıs 2022

Evde kanser tedavisi devri

0 0
3 min read
Damar yoluyla verilen kanser ilacı, yeni geliştirilen bir yöntemle artık cilt altından verilebilecek.<br />
0 0

Damar yoluyla verilen kanser ilacı, yeni geliştirilen bir yöntemle artık cilt altından verilebilecek. Hasta, hastaneye gitmek zorunda kalmayacak, insülin yapar gibi kanser ilacını kendisi yapacak.
MEME VE MİDE KANSERLERİNDE ETKİLİ
Kanser hücresinin üzerinde HER2 denilen ve tümörün büyümesini tetikleyen bir molekül bulunuyor. Trastuzumab etken maddeli ilaç hastaya verildiğinde bu HER2 molekülüne yapışıyor, kanserin büyümesini ve yayılmasın önlüyor. İleri evre meme kanserinde tedavi başarısını ve sağkalımı yüzde 40 oranında arttıran hedefe yönelik bu biyolojik ajan mide kanserinde de kullanılıyor.
SADECE KANSERİ VURACAK, DİĞER ORGANLARI ETKİLEMEYECEK
Moleküler biyolojide gelinen bu noktanın kanser uzmanlarını harekete geçirdiğini belirten Onkolog Demir, kanserle mücadele açısından önemli bir gelişmenin daha müjdesini verdi, sadece hedefteki kanser hücresine yapışan yeni bir molekül geliştirildiğini söyledi. Üzerine kemoterapi ajanı veya toksin bağlanan ve TDN1 adı verilen bu molekül, kemoterapinin diğer organlara verdiği zararın ortadan kaldırılması anlamına geliyor.
KLİNİK DENEYLERE BAŞLANACAK
TDN1 molekülünü, kanser tedavisinde önemli bir gelişme olan sihirli merminin ‘bir aşama daha gelişmişi’ diye nitelendiren Prof. Gökhan Demir çalışmayı, “önemli bir devrim” olarak nitelendirdi’ “Bu güne kadar bir monoklonal antikorun üzerine eklenmiş bir toksinin, bir kemoterapi ajanının hücreyi direkt vurması bilinen bir yöntem değildi. Ve bununla alakalı araştırmalar başlatıldı. Dünyada çok merkezli yürüyen bu araştırmalara Bilim Üniversitesi olarak biz de dahil olduk. ‘Madem biz bir sihirli mermi gibi kanser hücresini bulup, üzerine yapışan bir molekül gerçekleştirdik, acaba onun üzerine bir kemoterapi molekülü taksak, o zaman kemoterapi başka organlara dağılmadan, direkt tümör hücresini hedefleyip onu yakalayabilir mi ve daha etkin olur mu’ diye araştırıldı ve TDN1 geliştirildi. Öncü klinik araştırmalarda TDN1 molekülünün, HER2 pozitif meme kanserinde trastuzumabın tek başına yaptığından çok daha fazla kontrol sağladığı gösterildi.”
HER2 reseptörü pozitif olan meme ve mide kanserlerinde bu molekülle ilgili araştırmalar sürüyor. Prof. Demir, Bilim Üniversitesi’nde her iki kanser türünde de molekülü yakın zamanda klinik olarak test etmeye başlayacaklarını söyledi ve “TDN1 molekülü, hedefli tedaviler konusunda çığır açacak gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.
HEDEFLİ KEMOTERAPİDE ÇOK ÖNEMLİ ADIM
TDN1 molekülü yine damar yolundan verilecek ama karaciğer, akciğer, kemik gibi başka organlara gitmeyecek, dolayısıyla onlara zarar veremeyecek. Prof. Demir’e göre, yan etkisi olmayan ilaç, memedeki veya midedeki tümör hücresini bularak sadece ona yapışacak ve onun çok daha fazla etkilenmesini sağlayacak. Hedefli kemoterapi açısından önemli bir gelişme olarak nitelendirilen TDN1 ile ilgili çalışmanın üç yıl içerisinde sonuçlanması bekleniyor.
TülayKarabağ

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın