Evinizde bahar temizliği için 20 ipucu

Evinizde gerekli gereksiz her şey saçma bir şekilde yer kaplıyor. Bahar temizliği yapmanın vakti geldi de geçti bile. Haydi bir yerden başlayalım…

29 Haziran 2015 Pazartesi, 13:46

Evde en çok vakit geçirdiğimiz kış ayları bitmek üzere… Evinizin her yerinin gereksiz malzemelerle ya da artık ihtiyaç duymadığınız fazlalıklarla dolup taştığını mı düşünüyorsunuz? O zaman bahar temizliğinin tam zamanı!

Bu ipuçlarını takip edin, evinizi yepyeni bir görünüme kavuşturun…

1- Artık kullanmadığınız elektrikli aletleri başkasına verebilir ya da internetten satabilirsiniz. (Kurutma makinesi, tost makinesi, saç düzleştirici gibi)

2- Dekorasyon malzemesi olmaktan başka bir işe yaramayan deko-yastıklarınız da başkasına gidebilir.

3- Bütün gardırobunuzu boşaltın. Kıyafetlerinizi ‘kalsın’, ‘gitsin’ ve ’emin değilim’ olarak üç parçaya ayırın. ‘Gitsin’ dediklerinizi başkasına verin; ’emin olmadıklarınızı’ bütün temizliğiniz bittikten sonra tekrar gözden geçirin.

4- ‘Eski günlerin hatrına’ sakladığınız onlarca hatıradan kurtulun. Kimse bu kadar anıyla yaşamak istemez. Hafızanız size yeter.

5- Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremleri, ilaçlar ve güzellik ürünlerinden kurtulun.

6- Üzeri tozla kaplanmış makyaj malzemelerinizi çöpe atın. Hastalık saçıyorlar.

7- Restoranlardan gelen plastik çatal-bıçaklar ve ketçap paketlerini sakladığınızı biliyoruz. Peki, neden?

8- Her alışveriş sonrası bakkaldan alıp eve getirdiğiniz ve ısrarla oraya buraya sıkıştırdığınız onlarca plastik poşete gerçekten ihtiyacınız var mı?

9- Duş lifleri ve havluyla dolu banyo dolaplarınızı boşaltın. Emin olun hiçbir aile aynı anda 50 havluya ihtiyaç duyamaz.

10- Hiçbir zaman okumadığınız ve okumayı da hiç düşünmediğiniz kitapları bağışlayın.

11- Hiçbir zaman malzemelerine bakıp yemek yapmaya kalkışmadığınız ve böyle bir şeyi yapmayacağınız da açıkça belli olan yemek tarifi kitaplarını da kullanacak birine verin veya atın.

12- Bir yıldan fazla zamandır dolapta saklanan etler çöpe gidebilir.

13- Artık eski dergilerin, DVD’lerin, CD’lerin ve VHS kasetlerin icabına bakılması şart.

14- Evin orasından burasından sarkan gizemli kabloları, telleri ve her köşe başından fırlayan eski şarj aletlerini yok edin.

15- Zamanında niyeyse satın aldığınız ama asla kullanmadığınız mutfak aletlerini başkalarına verin. (Örneğin XXL greyfurt sıkacağı, mısır patlatma makinası gibi)

16- Milattan önceden kalan kupalar, tabaklar, yiyecek saklama kapları ve bardakların en üst raflarda ömür tüketmesine daha ne kadar göz yumacaksınız?

17- Makbuzlar! Eski zamandan kalan bütün makbuzlar derhal çöpe!

18- Eğer home-ofis çalışmıyorsanız evinizdeki gizemli ofis teçhizatlarına gerek olmadığını düşünüyoruz’ Zımba, delici, zımba telleri, zarflar, tipeks, 1 koli dosya kağıdı gibi…

19- Cumhuriyet öncesi dönemden kalma nikah davetiyeleri, nikah şekerleri ve çirkin çıktığınız nikah fotoğrafları da gidebilir.

20- 80’li yıllardan kalma rüküş saç bantları ve çantalarınızı da artık takmayacağınızdan emin olmak isteriz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...