23 Ocak 2021

Evliliğinizi yürütürken çatışmayın

Önemli olan tatsız bir olay yaşadıktan sonra karşılıklı hoşgörü ve anlayış çerçevesinde problemleri çözmek...<br />
0 0

Tabii ki hiçbir evlilik boşanma niyetiyle yapılmıyor… Her evlilikte ufak tefek problemler yaşanabiliyor…
Evliliği, “Farklı kültürlerden ve farklı kişiliklerden gelen iki insanın aynı çatı altında ortak bir hayatı yaşaması” şeklinde tanımlayabiliriz. Evlilikten ne beklediğini bilmek önemli. Eğer beklentilerinizi tam anlamı ile ifade edebiliyor ve partnerinizden taleplerinize cevap bulabiliyorsanız uyumlu bir evlilik sürdürmemeniz için bir neden yok.
Eşlerin flört ve nişanlılık dönemlerinde birbirlerini tanımak için gerekli süreleri olur. Bu süreçte kendinizi olduğu gibi ifade etmeye özen gösterin. Artılarınızla ve eksilerinizle yansıtın kişiliğinizi. Aksi takdirde olumsuz kimi özellikleriniz evlendikten sonra ortaya çıkabilir ve bu karşı taraftan kabul görmeyebilir…
Eşinizi olduğu gibi kabul edin
Herkesin kendine özgü bir karakteri varıdr. Sizinle aynı zevki paylaşmadığı için eşinize kızmayın ve onu değiştirmek için çaba sarfetmeyin. Bu çiftlerin yaptığı en büyük yanlıştır. Karşınızdakini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmelisiniz. Onun zevkine, onun düşüncelerine saygı gösterin. Eleştiri yaparken de olabildiğince yapıcı olmak gerekir. Acımasızca eleştirmenin ne size ne de partnerinize bir yararı olur. Bu nedenle eleştiri yaparken ses tonunuzun yumuşak olmasına özen göstermeli, kelimelerinizi dikkatli seçmelisiniz. Araya sevgi sözcükleri de sıkıştırmayı ihmal etmeyin. Göreceksiniz bu tavrınız çok olumlu karşılanacak.
Aynı anda öfkelenmeyin
Çifterden birinin öfkeli olduğu durumda karşı tarafın sakin olması gerekir. Aynı anda sert çıkışlar yapmak yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir. Bu tavır durumu daha içinden çıkılmaz bir hale getirir. Eğer bir problem üzerinde tartışıyorsanız, çözüm bulmadan konuyu kapatmayın. Çünkü küçük olarak değerlendirdiğiniz ve üzerinde durmadığınız bir sorun ilerde aşılmaz bir problem olarak karşınıza çıkabilir.
İşyerindeki problemleri eve taşımayın
Günün stresini eve yansıtmayın. İşyerindeki gerilimi orada bırakın. Çünkü gün boyu yaşadığınız sorunlar ve sıkıntıdan eşiniz sorumlu değil. Yaşadıklarınızın acısını ondan çıkarmaya kalkmayın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın