20 Ocak 2022

Evlilik Terapisi Nedir? Evliliğinizi Kurtarabilir mi?

0 0
7 min read
0 0

Günümüzde tüm bireyler tarafından merak edilen ancak gerçek anlamda neden ilgi duyulduğu tam anlaşılamayan bir konu olarak Evlilik Terapisi karşımıza çıkmaktadır. Çiftlerin yaşadıkları süreci daha iyi anlayabilmeleri ve anlık sinirlerin kötü sonuçları doğurmadan karşılıklı olarak birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri açısından bu tür yardımları almaları sürecin her zaman daha sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesine yardımcı olacaktır. Özellikle son zamanlarda en küçük nedenlerin boşanmaya gitmesi, tartışmaların can alıcı noktalara gelmesi, konuşarak sorunları aşmak yerine dönüşü olmayan şeylerin yaşanması ve bunun gibi ardı arkası kesilmeyen sorunların daha profesyonel bir şekilde altından kalkabilmek amacıyla bu tür terapiler tercih edilmeli ve bu alanda yönlendirmelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu tür terapilerde amaç; çiftlerin birbirlerine hissettikleri duyguları geri plana itmelerine engel olmak ve aslında mutlu oldukları zamanları anımsatarak tüm problemlerin en iyi şekilde altından kalkılabilmesini sağlamak olmuştur.

Evlilik Terapisi Neden Önemli?

Öncelikle Uzm. Psikolog Hülya Zanbak’ın evlilik terapisi tanımına göz atalım: “Çift terapisi ve ilişki terapisi olarak da bilinen evlilik terapisi, ayrılığı düşünen, cinsel sorunları olan ya da bağlarını kuvvetlendirmek ve birbirini daha iyi anlamak isteyen çiftlere yardımcı olur. Bu terapinin asıl amacı çiftlerin beraberliğine odaklanmak olsa da her iki bireyin de kişisel olarak gelişmesi ve partnerini daha iyi anlamak için çalışması beklenmektedir”. Evlilik süreci her zaman bizler için düşündüğümüz şekilde ilerlemeyebilmektedir. Hayat şartları, iş sıkıntıları, iki taraf arasında aile baskısı gibi birçok problem çiftler arasında zaman zaman sorunlara neden olabilmektedir. Çoğu zaman çok küçük bir sorun çiftler arasında bir boşanma süreci doğurabildiği gibi bazı durumlarda istenmeyen sonuçların ve dönüşü olmayan hatalarında kişiler arasında olumsuz bir sürece dönüşmesine neden olabildiği gözlemlenmektedir. Bu nedenle her türlü sorunu profesyonel bir şekilde çözmek ve yaşanılan sorunların dışarıdan bir göz tarafından kişilere aktarılmasını sağlayarak ilişkilerin kurtarılması sağlanmaktadır. Bu şekilde kişiler yalnızca yaşadıkları anlatmaya değil karşı tarafa ne tür duygular yaşattıklarına ve iletişim kurarak aslında tüm problemlerin nasıl altından kalkabileceklerini de görebilme şansı elde etmektedirler. Kısa sürede istenilen düzeye gelmesi hedeflenen seanslarda çiftlerin konuşabilmesi, birbirlerini anlayabilmesi, empati kurabilmesi ve tartışmadan sorun çözmeye başlayabilecek kıvama gelebilmeleri sağlanmaktadır. Bu nedenle her zaman bu tür terapiler çiftlere önerilebilmekte ve evlilik kurumunun zarar görmeden onarılmasına fırsat tanınmaktadır.

Aile Terapisi Sonucunda Neler Oluyor?

Aile kavramı her zaman önem verilen ve özen gösterilen bir kavram olmuştur. Bu nedenle artık daha sağlıklı bir şekilde evlilik süreçlerinin ilerletilmesi amacıyla sunulan terapi fırsatlar sayesinde birçok kişi yaşadığı zorlukların altından çok daha kolay bir şekilde kalkabilmeyi başaracak duruma gelmiştir. Günümüzde sunulan terapi hizmetleri sayesinde artık birçok çift boşanma sürecine gelmişken bu süreci daha profesyonel bir şekilde geride bırakabilmeyi başaracak duruma gelmektedir. Bu sürecin en iyi şekilde yaşanması amacıyla kişilere özel terapi süreçleri hazırlanmakta ve yaşanılan sorunların en iyi şekilde üstesinden gelinmesi sağlanmaktadır. Kişi böylece kendini daha iyi hissetmeye ve aslında doğru iletişimin bir sonucu olarak problemlerin en iyi biçimde geride kalabildiğini görme şansını elde etmektedir.

Yaşadığınız zorlukların altından tek başınıza kalkmak zorunda olmadığınızı bilmek her zaman süreç içerisinde destek almayı düşünmek sizin için en iyi yol olacaktır. Bu nedenle “Yüsem’in boşanmaları önleyen evlilik terapisi” tüm ailelerin parçalanmasını önleyecek önerilerine sizlerde kulak verebilir ve profesyonel yardım almak yaşadığınız tüm zorlukları daha kolay bir şekilde geride bırakabilmeyi deneyebilirsiniz.

Yardım alan tüm kişilerin genel olarak kendilerini çok daha iyi ve huzurlu hissettikleri gözlemlenmektedir. Çünkü yardım alan kişiler seneler sonra yaşayabilecekleri pişmanlıkları, keşkeleri bir kenara bırakıp evliliklerinin avuçlarından kayıp gitmesine engel olmayı başaran kişilerdir.

Günümüzde birçok evlilik süreci ani verilen kararlar ya da ani sinir patlamaları sonucunda sona eriyor. Çünkü hiçbir çift bu süreçte empati kurmayı, dinlemeyi, anlamayı denemiyor ve sinir hali hissedilen sevgilerin geri plana itilmesine neden oluyor.  Ancak kişi o anda aldığı terapi sonucunda daha sağduyulu hale geliyor ve sevdiği insanı kaybedebilme riskini daha profesyonel bir şekilde geride bırakabilmeyi de başarabiliyor.

İsteyip de başaramayacağınız hiçbir şey yok. Sadece gerçekten tüm zorlukları aşmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Çünkü ben merkezli düşünüp bu terapide sizlere verilen tüm yardımlara kendinizi kapatırsanız sorunu çözmez sürecin daha da sizleri yorgun bir hale getirmesine neden olabilirsiniz. Evlilik sürecinde ne yaşanırsa yaşansın aldığınız yardımların sonucunda söyleyebileceğiniz tek şey “iyi ki” olacaktır. Çünkü yaşanılan tüm sorunların genel olarak kökünde iletişim kuramamak ve yakın çevrenin baskısı yer almaktadır. Ancak dilediğiniz şekilde bir süreç yönetmek ve ne istediğinizi gerçekten anlayabilmek için bu yardımları dilediğiniz şekilde sizlerde alabilirsiniz.

Evlilik Terapisi Hangi Noktada Devreye Girmektedir?

Evlilik, kadın ve erkeğin hayat bağlarını birleştiren ve birlikte yeni bir hayata başlamalarını sağlayan bir kurumdur. Bu kurum içerisinde sevilmek ve sayılmak tüm kadın ve erkeklerin her zaman tercih ettikleri etmenler arasında yer almaktadır. Ancak her iki taraf için bilinmesi ve unutulmaması gereken en önemli şey şudur: Sevgi emek ister. Çok severek hatta âşık olarak evlenebiliriz. Fakat iki tarafta zaten seviyor ya da zaten âşık bana mantığı ile yaklaşırsa aşk belirli bir yerden sonra ilişkinin temelinin sağlam bir şekilde ilerlemesinde etkili olmayı bırakabilecektir. Sevebiliriz ancak sevme eylemini nasıl gerçekleştiriyoruz? Kısıtlıyor muyuz? Kıskançlık yaparak sevdiklerimizin yaşamını zorlaştırıyor muyuz? Tüm bunlar bir evliliğin ömrünü etkileyen ve çiftler arasında sorunsuz bir sürecin yaşanabilmesi açısından oldukça önemli konulardır.

 

Evliliğin Mutlu Bir Şekilde İlerlemesi Mümkün Müdür?

  • Evlilik ben olmaktan çıkıp biz kalıbına girmektir. Bu nedenle kişilerin yalnızca kendi istekleri doğrultusunda değil eşinin de isteklerine cevap verebilecek şekilde harekete geçmesi gerekmektedir.
  • İletişim kurabilmek ve karşılıklı olarak birbirini anlayıp dinlemek mutlu bir evliliğin en önemli püf noktasını oluşturmaktadır.
  • Eşiniz sizin için her zaman en iyisini düşünürken sizinde ona duyduğunuz sevgiyi ve minnettarlığını hissettirebilmeniz çok daha sağlıklı bir evlilik sürecinin yaşanması kapsamında önemli olacaktır.
  • Hayatı paylaşırken tüm zorluklarda bir arada olabileceğinizi göstermek eşinize destek olmak ve ona iyi gelecek şeylerde cesaret vermek oldukça önemlidir.
  • Sevginizi ve şefkatinizi eşinizden esirgememek ne yaşarsanız yaşayın birbirinize sığınabilmenize yardımcı olacaktır.

Gerçekten birbirini seven ve aradaki sevgiyi saygıyı yitirmeden evliliğini sürdürmek isteyen kişiler tüm bu detaylara dikkat etmektedirler. Peki ya diğerleri? Sevgi bitti diye boşanmaya karar verenler ya da problemleri konuşma yerine sürekli kavga ile çözmeye çalışanlar? Sevginizi yitirmek istemiyor ve evliliğinizin tüm olumsuz etkilerden kurtulmasını istiyorsanız yapabileceğiniz en mantıklı ve en makul davranış bu alanda destek almak olacaktır. Çünkü “Evlilik ve Aile Hayatı” kapsamında yapılan çalışmalar sayesinde birçok insan evliliklerini kurtarabilmenin en sağlıklı çözümüne kavuşmuş bulunmaktadır.  Terapi alarak evli çiftler problemlerini çözme ve böylece yaşanılan küçük sorunların ilişkilerine zarar vermeden sona ermesini sağlamaktadırlar. Unutulmamalıdır ki insanlar sevgisizlikten değil yalnızca sorunlarla baş etmenin belirli bir süre sonra tek başlarına güçlerinin yetmediğini düşündüklerinde süreç olumsuz bir seyir izlemektedir. Bu nedenle gereken zamanda hemen profesyonel yardım alarak tüm çiftler sevgi ve saygılarını yitirmekten ve iletişim kopukluğu yaşamadan evliliklerini koruma altına alabilmekten faydalanabilirler. Evliliğinizi kurtarmak için yardım alabilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmeye sizlerde başlayabilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın