23 Mayıs 2022

Fazla kilolarınız hastalık habercisi olabilir

0 0
2 min read
Hızla kilo alıyorsanız şeker, tiroid ve böbrek hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarınız olabilir.<br />
0 0

‘Ne yapsam zayıflayamıyorum, hızla kilo alıyorum’ diyorsanız, kilolarınız hastalığınızın habercisi olabilir. Baştan tırnağa vücudun her yerinde ortaya çıkabilen bu hastalıkların farkında olmak ise hayati önem taşıyor.

İşte size fazla kiloların altında yatan hastalıklar ve belirtileri… 

1- Polikistik over

Yumurtalık kistleri, elma tipi yağlanmaya sebep oluyor. Bel ve karın yağlarında birikme yaşanıyor. Bel-kalça oranındaki artış, bozulmuş şeker ve insülin dengesinin de işareti. Bu yüzden kist sorunu yaşayanların özellikle karbonhidrattan fakir beslenmeleri gereklidir. 

2- Hipotiroid

Tiroit bezinin az çalışması anlamına gelen hipotiroidşişmanlığın en önemli sebeplerinden biridir. Sıcağa dayanamıyor, ellerinizde titreme varsa, duygularda ciddi değişiklikler fark ediyor, kendinizi huzursuz hissediyorsanız, hiçbir şeye konsantre olamıyor, saçlarınız dökülüyorsa, kabızlık sorunu yaşıyor ve kilo alıyorsanız,tiroit beziniz yavaşlamış olabilir 

3- İnsülin direnci veya diyabet

Karın ve bel çevresinde yağlanmanız fazla ise diyabet riskiniz de o oranda yüksek demektir. Çünkü şişmanlık insülin direncine, insülin direnci de diyabete sebep oluyor. Ağzınız kuruyor , çok sık susuyorsanız, İştahınız fazlaysa, çok acıkıyorsanız, sık sık tuvalete çıkıyorsanız, ayaklarınızda yanma, uyuşma ve karıncalanma varsa diyabet olabilirsiniz. 

4- D vitamini eksikliği

Güneş ışınlarının bize armağanı olan D vitamininden mahrum kalmakta kilo aldırır. D vitamini azlığı, hormon düzeylerini değiştirerek insülin direncini artırıyor ve diyabet riskini artırıyor. Bu yüzden yaz-kış her gün vücudunuzu ve yüzünüzü güneşlendirmeniz gerekli. 

5- Uyku apnesi

Horluyor, sabahları yorgun ve dayak yemiş gibi kalkıyorsanız, boyun-ense- göğüs kısmınız aşırı terlemiş oluyorsa, gündüzleri her fırsatta uyukluyorsanız, sabahları baş ağrısı hissediyorsanız uyku apnesi hastası olabilirsiniz. Uyku apneniz varsa muhtemelen kilo almaya eğilimli veya kilolusunuzdur. 

6- Böbrek üstü bezlerinin çok çalışması

Sık sık enseden başlayan baş ağrılarınız oluyorsa, boyun bölgesinde kalınlaşma ve yağ birikmesi oluyorsa, yüzünüz yusyuvarlak ve sivilceli bir hale geldiyse, özellikle bel çevresinde yağlanma ve menekşe renkli çizgiler ve çatlaklar oluşuyorsa işte artık böbrek üstü bezlerinizi kontrol altına almanın vakti gelmiş demektir. Böbrek üstü bezlerinden stres hormonunun yüksekliği ile karakterize bir hastalık. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın