23 Mayıs 2022

Fazla ütü yapmak kanser riskini artırıyor

0 0
2 min read
Her gün ütü yapmak, cep telefonuyla 30 dakikadan fazla konuşmak kanser riskini artırıyor.<br />
0 0

Kimi uzmanlar, kanserin son yıllarda yaygınlaşmasının nedenleri arasında sağlıksız beslenmenin ve kalitesiz uykunun önemli rol oynadığını belirtirken kimi uzmanlar ise kanser oluşumunda çevresel faktörlerin rolü üzerinde duruyor.

Kanserin yaygınlaşmasında nüfusun yaşlanması, katkılı ürünler tüketmek, teknolojinin yaydığı elektromanyetik dalgalar ve çevre kirliliğinine dikkat çeken Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Andaç Argon, uyarıyor’ “Her gün ütü yapmak, cep telefonuyla 30 dakikadan fazla konuşmak kanser riskini artırıyor.”

30 dakikadan fazla konuşmayın

Prof. Dr. Andaç, almamız gereken önlemleri şu şekilde sıraladı’ “Cep telefonundan saç kurutma makinesine, ütüden, bilgisayara ve televizyona kadar etrafımızdaki pek çok teknoloji ürünü iyonizan olmayan radyasyon yayıyor. Radyasyondan ne kadar korunabilirsek kanser riski de o kadar düşer. Radyasyondan korunmaya cep telefonlarından başlayabiliriz. Günde 30 dakikadan fazla telefonla konuşmayın ve mutlaka kulaklıkla konuşun.”

Giysileri seçerken dikkat edin

Kimyasallara maruz kaldığımız diğer bir alan bazı giysiler ve oyuncaklarda kullanılan azo boyaları ve tehlikeli kimyasallardır. Özellikle Uzakdoğu’dan ithal edilen çok ucuz giyecek ve oyuncaklar bu açıdan risklidir. Giysilerimizi seçerken dikkatli olmalı, bu ürünlerden uzak durmalıyız. Organik olmayan gıda maddelerinde yüksek oranda kimyasallar olduğunu unutmayın. Bu nedenle en iyisi, mevsimin sebze ve meyvelerini tüketmektir.

Yatak odanızdan modemi çıkarın

Ütü, saç kurutma makinesi ve su ısıtıcısı gibi hemen her gün kullandığımız küçük ev aletleri ciddi derecede elektromanyetik radyasyon yayıyor. Isıtıcıları bulunduğunuz ortamdan 2 metre uzaklıkta olmasına dikkat edin. Gece yatarken odanızda kablosuz modem, cep telefonu vs bulundurmayın. Ütü çok ciddi oranda elektro manyetik dalgalar yayıyor. Her gün ütü yapmayın, kendinize bir ütü günü belirleyin ve oyalanmadan hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışın. Saç kurutma makinesini uzun dakikalar kullanmayın. Mümkünse evinizin baz istasyonları ya da yüksek gerilim hatlarından uzakta olmasına dikkat edin. Ayrıca otoyollarının hemen kenarında yapılmış sitelerde oturmamaya çalışın ki dizel egzozuna en az maruz kalın.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın