25 Ekim 2021

Gebeliğinizi Kolaylaştıracak Egzersiz Önerileri

0 0
3 min read
0 0

Hamilelik dönemi elbette tüm aile fertleri için önemli ve kıymetlidir. Hem çocuğun iyiliği hem annenin kendi sağlığı için dikkat edilmesi gereken oldukça çok detayın bulunduğu böyle önemli bir zamanda dikkatli ve bilgili olmak sizi birçok sıkıntıdan korur. Anne olma deneyimini yaşamak kadınlar için zorlu bir sürecin de başlaması demektir aynı zamanda. Özellikle bunu ilk defa yaşayan kadınların doğru bilgilendirilmesi bu konuda en önemli noktayı oluşturur. Hamilelik aylarınızı geçirirken hafta hafta dikkat etmeniz gereken konuları hayatikesfet.com adresinde bulabilirsiniz.

 

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte anne karnındaki çocuğun gelişmesi elbette vücutta değişimlere yol açacaktır. Sağlıklı ve kolay bir doğum gerçekleştirmek isteyen annelerin bu dönemde de doğru egzersizi hayatlarının bir parçası haline getirmesi büyük önem taşır. Peki ne tür spor hareketleri ile karnınızdaki çocuğa ve kendinize zarar vermeden doğuma hazırlanmış olursunuz? İşte listemiz.

Egzersiz İçin Isınmasını Bilmek

Hamileliğin ilk üç ayı bebek gelişimi açısından büyük önem taşıdığından doktorlar anne adaylarının ağır iş yapmalarını veya bir şeyler kaldırmalarını yasaklar. Bu dönemde ağırlık kaldırma, fitness gibi sporlar da anneler için tehlikeli olacaktır. Ancak doktorların tavsiyesi doğrultusunda çok küçük hareketlerle ısınma egzersizleri yapılabilir.

Karın Kası Egzersizleri

Doğum yapacak anneler için vücutlarının belli bölgelerindeki kasların kuvvetli olması doğum esnasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu kas gruplarından biri de elbette karın kaslarıdır. Karın kası egzersizleri hem doğumun kolay olmasını hem de gebelik sürecinin daha az sıkıntılı geçmesini sağlar.

 

Elbette anne adaylarının kendilerini yormadan, çok az bir eforla egzersiz yapmaları gerekir. Karın kası çalışmasında yere bağdaş kurarak dizlerinizi hafifçe yukarı itme pozisyonunu kullanabilirsiniz. Yine yerde oturur pozisyonda, ayaklarınızı ileri uzatıp hafif esneme hareketleri ile karın kası çalışmanız da mümkün.

Kegel (Pelvis) Egzersizleri

Bu egzersiz ile pelvis kemiğinizin altındaki kasları güçlendirerek doğumu ve gebeliği kolaylaştırmış olursunuz. Hem de bu kaslar için egzersiz yapmak gayet kolaydır. Aynı zamanda idrarı kontrol eden bu kasları çalışmak için idrarınızı tutmaya çalışıyormuş gibi kasılıp gevşemeniz yeterli. Her gün, istediğiniz yerde bu çalışmayı yapabilirsiniz.

Sırt Egzersizleri

Hamileliğin diğer bir sorunlarından biri de yaşanan sırt ağrılarıdır. Bu ağrıları en aza indirmek için yapabileceğiniz sırt egzersizleri de var elbette. Bunların en basitini yine hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz. Bir sandalyeye oturup sırtınızı yaslayın. Dirseklerinizi kırmadan kollarınızı yukarı kaldırarak gerinin. Birkaç tekrarla yapacağınız bu hareket ile sırtınızı güçlendirmiş olacaksınız.

 

Gebelik hakkında öğrenmek isteyebileceğiniz diğer her konudaki sorularınızın cevaplarını  https://hayatikesfet.com/aile-cocuk/gebelik/ adresinde bulabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın