13 Mayıs 2021

Gebelik Hesaplama Takvimi

0 0

Gebelik takvimi, anne olmak üzere olan bir kadının, gebeliğinin hafta hafta olmak üzere tüm süreçlerini (bebeğin gelişimi, kendisinde oluşacak değişimler, yapılması gereken testler…vb.) gebeliğe özel ve hassas durumları kontrol etmesini ve tüm bunlara hazırlıklı olmasını sağlayan bir gebelik programı olarak isimlendirilebilir. Hamilelik planı ya da hamilelik ajandası da gebelik hesaplama takvimi kavramını ifade ederken kullanılabilecek doğru kavramlardır.

Gebelik hesaplama takvimi nasıl elde edilir?

Gebelik hesaplama takvimi temel olarak kadının adet siklusu içinde, gördüğü son adet kanamasının ilk günü temel çıkış noktası olarak alınarak hesaplanır. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren 14 gün sayılarak anne adayının ovülasyon yani yumurtlama tarihi elde edilir.Bu referans noktası ışığında da gebeliğin başlangıç tarihi ve haftasına ulaşılır.

Eğer kadının adet siklusu 28 gün ise, kadının ovülasyonunu hesaplamak için 14 gün;

Eğer kadının adet siklusu 30 gün ise, kadının ovülasyonunu hesaplamak için 16 gün,

Eğer kadının adet siklusu 35 gün ise, kadınınn ovülasyonunu hesaplamak için 21 gün sayılarak gebelik başlangıcı bilgisine ulaşılabilir ve gebelik hesaplama takvimi elde edilir. Ancak eğer kadın adet siklusunu kaç gün olduğunu bilmiyorsa, bu tarihi elde etmek mümkün olmayabilir.

Gebelik hesaplama takvimi ne işe yarar?

Gebelik hesaplama takvimi bir “hamilelik plan ve programı” anlamına da geldiği için anne adayının hafta hafta bu özel süreci planlayabilmesini ve buna göre bir ajanda oluşturup kendisini hazırlamasını sağlar. Ancak daha spesifik olarak örnek vermek gerekirse, gebelik hesaplama takvimi, anne adayı olan bir kadının;

– Gebeliğinin kaçıncı haftasında olduğunu

– Bebeğin yaklaşık doğum tarihini

– Doğuma kaç gün kaldığını

– Gebelik grafiğini

– Yumurtlama (ovülasyon) günlerini

– Rahim içine ekilme gününü

– CVS dönemini (Eğer yapılacaksa)

– Amniyosentez tarihi (Eğer yapılacaksa)

– Bebeğin kalp atışlarının başladığı günü

– Üçlü test tarihini

-İleri düzey USG tarihini

– Gebelik diabeti tarama tarihini

– Ense kalınlığı ölçümü ve ikili test günlerini

– Alfa feto protein kontrol tarihini ve daha bir çok noktada yapılması gerekenleri bilmesine ve tüm bunlara göre hareket edebilmesini sağlar.

Kadın doğum uzmanı olan hekimler, anne adayını muayene ettikten sonra ve anne adayından gerekli bilgileri aldıktan sonra, gebelik hesaplama takvimini oluşturarak anne adayını bilgilendirir. Bu bilgilendirme sürecinde tüm bilgiler hafta kriteri üzerinden devam eder ve hekim hem anneyle hem de bebekle ilgili olan tüm bu bilgileri verirken gebeliğin kaç haftalık olduğu ile ilgilenir. Halk arasında genellikle gebelikleri ay ile ifade etme alışkanlığı olsa da bilimsel olan ifade şekli haftadır. Çünkü hafta ve ay olarak hesaplanan bir gebeliğin zaman karşılıkları birbiri ile uyumlu olarak elde edilemez.Çünkü, gebelikteki ay hesaplaması alışık olunan ve normal şartlar altında kullanılan hesaplama yöntemi gibi bir ayın dört haftadan oluşması şeklinde değildir. Gebelikte sözü edilen bir ay dört hafta ve üç gün anlamına gelir.Bu şu demektir: Eğer anne adayı bir aylık gebe olduğunu ifade ediyorsa, bu dört haftalık değil, dört hafta üç günlük bir gebelik olarak anlaşılmalıdır.

Anne adaylarının gebeliği ay kavramı ile ifade etme alışkanlıkları bir gebelik hesaplama takvimi daha oluşturmayı gerekli kılmıştır ve bu sayede gebeliğin hafta ve ay olarak hesaplanması neticesinde ortaya çıkan zaman farklılığı ortadan kaldırılmıştır. Aşağıda yer verilen takvim bu konunun anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.

 

Hekimin Hesaplaması (Hafta) Anne Adayının Hesaplaması (Ay)
4-5 1
8-9 2
12-13 3
16-17 4
20-21 5
24-25 6
28-29 7
32-33 8
36 9
40 9 ay 10 = 280 gün =40 hafta

 

Genel olarak anne adayları gebeliklerinin 40. haftasında doğum yaparlar. Ancak 37 ila 40. hafta arasında yapılan doğumlara oldukça sık rastlanır ve bu tarih aralığında gerçekleşen doğumlar normal ya da zamanında kabul edilir. 27 ila 37. hafta arasında meydana gelen doğumlar ise prematüre (erken) doğum; bu zaman aralığında doğan bebekler de prematüre bebek olarak adlandırılır. Zaman zaman gebeliğin 41. haftasına sarkan “gecikmiş” doğumlarla da karşılaşmak mümkündür. Bu “geç” doğumların nedeni, anne adayının ovülasyon yani yumurtlama gününün adet siklusunun 14. günü baz alınarak hesaplanmış olmasıdır. Çünkü döllenme, bu tarihten bir hafta önce olabileceği gibi bir hafta sonra da olabilmektedir.

Gebe kalmayı planlayan anne adaylarının mutlaka gebe kalmadan önce yaşamlarında ve alışkanlıklarında değişiklik yapması ve daha sağlıklı bir hayat yaşaması gerekir. Örneğin alkol ya da sigara kullanma alışkanlığı olan bir anne gebe kalmadan önce mutlaka bu alışkanlığını bırakmalıdır. Gebe olduğunu anladığı andan itibaren de muhakkak kadın doğum uzmanı bir hekime başvurmalı ve gebelik boyunca bu hekimin kontrolü altında olmalıdır.

https://www.gebelikhaftam.com/gebelik-hamilelik-haftasi-hesaplama-araci

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın