Geçmeyen baş dönmesi migren habercisi

En sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan baş dönmesinin pek çok sebebi olabilir; ancak baş dönmesine baş ağrısı da eşlik ediyorsa bu durum migren olabilir.

10 Kasım 2015 Salı, 14:27

Eğer sürekli devam eden baş dönmesine baş ağrısı da eşlik ediyorsa nedeni migren olabilir. “Vestibüler migren” olarak adlandırılan bu rahatsızlığın tedavisi farklı hastalıklarla karışabildiği için güç olabilmekte. Memorial Ataşehir Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zeynep Aydın Özemir, baş dönmesi ve migren ilişkisi hakkında bilgi aktardı.

Denge bozukluğu ve göz kararması varsa dikkat

Baş ağrısı, migrenin en rahatsız edici özelliğidir. Vestibüler migren türünde ise; en rahatsız edici durum baş ağrısı değil baş dönmesidir. Baş dönmesi ataklarının süresi değişkenlik göstermektedir. Hastaların %30’unda ataklar birkaç dakika, %30’unda birkaç saat, %30’unda ise birkaç gün devam etmektedir. Geriye kalan %10 oranında hastada ataklar, baş ve göz hareketleri ile tetiklenir ve birkaç saniye sürmektedir. Baş ağrısı şikayetlerine baş dönmesi, dengesizlik ve göz kararması eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Koruyucu tedavi mümkün

Migren koruyucu tedavisinde kullanılan ilaçlar vestibüler migren koruyucu tedavisinde de kullanılabilmektedir. Tedaviden önce bu rahatsızlıktan korunmak çok önemlidir. Bazı yiyecekler, çevresel faktörler, hormonal değişimler, hava değişiklikleri hem migren hem de vertigo için benzer şikayetleri oluşturur. Bu nedenle migreni tetikleyen faktörlerden kaçınmak vestibüler migrenden korunmada da etkili olacaktır. Örneğin çikolata, kakao, bakla, kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri, çeşitli deniz ürünleri, sakatatlar, alkollü içecekler, hazır et ve tavuk suyu tabletleri, konserveler, çay, kahve ve asitli içecekler gibi migreni tetikleyebilecek yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olunmalıdır.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...