Gelininizle iyi geçinebilmeniz için öneriler

Gelininizin hal ve davranışlarını beğenmiyor musunuz? Gelininizle iyi anlaşmak istiyor ama karşılık bulamıyor musunuz? İşte size birkaç öneri…

11 Kasım 2015 Çarşamba, 23:20

Öncelikle hatırlamanız gereken şey sizin de bir zamanlar gelin olduğunuz. Zaman ve mekân farklı olsa da hemen hemen aynı olayları yaşadığınız. Yeni bir eve geçince yaşadığınız o hüznü hatırlayın. Her ne kadar eşinizi sevseniz de zaman zaman ailenize duyduğunuz hasreti…

Unutmayın ki bir insan için yıllardır bağlı olduğu yer ve insanlardan ayrılmak gerçekten de zor bir durumdur.

Onu anlamaya çalışın

”Bizim zamanımızda biz böyle değildik, şimdiki gelinler ohoo…” gibi şeyler düşünmek gelininiz ile geçinmeyi ya da onu anlamayı neredeyse imkânsız kılar. Fevri ve sizce sizin ailenize uymayan bir gelininiz olabilir ama ona birazcık saygı ve sevgi ile yaklaşmak onun tavırlarını yumuşatacaktır.

Gelininizi kabullenin

Şunu unutmamalısınız ki oğlunuz eş olarak onu tercih etti. Her şeyden önce oğlunuzun seçimlerine saygı duymalısınız. Ayrıca oğlunuzun evinin huzuru için en az onlar kadar çaba göstermeniz gerektiğini unutmayın. Onlar daha çok toy ve birçok hata yapacaklar. Hata yaptıkları sırada sizin onların yanında olmanız (kafalarına kakmadan ya da küçümsemeden) ve akıl vermeniz oğlunuzun ve gelininizin hoşuna gidecektir.

Ev düzenlerine karışmayın

Her ne kadar içinize sinmese de oğlunuzun evine karışmayın. Onlar istediğinde elinizden gelen yardımda bulunun ama kendi ev düzeniniz ile onları baymayın. Aynı evde yaşasanız bile evi kişisel kullanım alanı ve ortak kullanım alanı olmak üzere ikiye bölün. Sizin bu olgun tavrınız özellikle gelininizin hoşuna gidecek ve o da sizin için elinden geleni yapacaktır.

5 kayınvalideden 3’ü iyi geçinmeyi öneriyor

Yaptığımız sokak araştırmasında her 5 kayınvalideden 3’ü gelini ile iyi geçinmeyi ona kötü davranmamayı tavsiye ediyor. Gelini ile kötü geçinen, oğlunu paylaşamayan ve gelinini istemeyen kayınvalideler ise gelini tarafından sevilmiyor ve gün geçtikçe oğlunun saygısını kaybediyor.

Bilmediği şeyleri ona öğretin

Gelininizin bir şey bilmemesinden şikayet etmektense ona bildiklerinizi öğretmeniz daha iyi olacaktır. Günümüzde anneler kızlarının elini sıcak sudan soğuk suya sokturmuyor. Bu yüzden ev işini ya da yemek yapmayı bilmemeleri gayet olağan bir durum. Unutmayın ki siz de evlendiğinizde ilk zamanlar bilmediğiniz birkaç şeyi size kayınvalideniz öğretti.

Umarız ki bu önerilerimiz işinize yarar…
Kadinvekadin.net özel haberidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...