17 Ocak 2021

Gelinlik Temizliği Nasıl Yapılmalı?

gelinlik nasil temizlenir

0 0

Gelinlik, en mutlu günde giyilen herkes için özel bir kıyafettir. Gelinliğin düğünden önceki temizliği gibi düğünden sonraki gelinlik temizleme işlemi de çok önemlidir. Özenle seçtiğiniz gelinliğinizi saklamak ve gelinliğinizin nesilden nesile hatıra olarak kalmasını istiyor olabilirsiniz. Bunun için gelinlik temizleme işlemi yapılmalıdır. Gelinliğimizi dolaba ya da herhangi bir yere kaldırıp yıllarca dokunmadan solmasını beklememeliyiz. En değerli günün anısı olan gelinliğin ilk günkü gibi olması için temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini birlikte öğrenelim.

Evde Gelinlik Yıkama

Abiye kuru temizleme ve Gelinlik temizlemek çok tercih edilmese de çamaşır makinesinde de yapılabilen bir işlemdir. Eğer kumaş cinsi ve yapısı uygunda çamaşır makinesinde yıkama yapılabilir.  Yıkama sırasında tersten yıkama yapılmalıdır. Ayrıca gelinliğin en fazla kirlenen yeri etek uçlarıdır. Bu nedenle etek uçlarını makineye atmadan temizlemek daha doğru olur. Makine ayarı olarak 30 derece hassas çamaşırlar seçebilirsiniz. Fakat çoğu gelinlik çamaşır makinasında yıkanmaya uygun değildir. Bu tarz gelinlikler için başka bir yöntem daha vardır. Varsa küvetin yoksa geniş bir kovanın içine ılık su koyup gelinliği bu suda bekletebilirsiniz. Bunu yaparken önemli olan konulan ilk suyu değiştirmektir. Yaklaşık bir saat sonra su değiştirilmeli ki sudaki kir gelinlikte lekelenmeye neden olmasın. Sonrasında gelinlik bir gün boyunca suyun içinde beklemelidir. Böylelikle lekelerin kumaş yüzüne çıkmasını sağlanır. Daha sonra edindiğimiz ince uçlu, yumuşak tüylü fırçamıza sıra gelir. Bir kapta hazırladığımız sıvı ya da toz deterjanlı suyla gelinliği nazikçe fırçalamaya başlayabiliriz. Özellikle etek ucu, koltuk altı, yaka ve göğüs kısmına dikkat etmeliyiz. En çok kir tutan kısımlar bunlardır. Fırçalarken gelinliğin dış kısmı gibi iç kısmı da temizlenmelidir. Deterjanlı su yerine sentetik tiner ya da çamaşır suyu asla kullanılmamalıdır. Ayrıca deterjan da direk gelinliğin üzerine dökülmemelidir. Çünkü Gelinlikte istenmeyen lekeler ortaya çıkabilir.

Gelinlik Durulama ve Kurulama

Fırçalama işi bittikten sonra gelinlik durulama kısmına geçiyoruz. Gelinlik, hortum ya da fıskiye yardımıyla üzerinde deterjan kalmayacak şekilde durulanmalıdır. İşleme kısımları ve gelinliğin içi gözden kaçırılmamalıdır. Durulandıktan sonra da askıyla yüksek bir yere asılmalıdır. Bu şekilde gelinlik kendiliğinden kurur. Gelinliği durulamak için suyunu elinizle sıkmaya çalışmayın. Böyle yaparak gelinliğin kumaşına ve işlemelerine zarar verirsiniz.

Gelinlik Katlama ve Saklama:

Eğer gelinliğinizi sererek ya da asarak saklama imkanınız yoksa katlayabilirsiniz. Gelinlik boncuk işlemeli ise katlamadan önce ters çevirmek daha iyi olabilir. Katlamaya eteklerden başlanmalıdır. Önce yanlardan içeri sonra etek ucundan yukarı doğru dikdörtgen şekline gelecek şekilde katlanır. Son aşama olarak da gelinliğin üst kısmı katlanan bölgenin üzerinde kalacak şekilde katlanır. Katlandıktan sonra gelinliğin saklandığı kutu çok önemlidir. Yeterli genişlikte ve derinlikte olursa gelinlik kırışmaz, düzeni bozulmaz. Gelinlik saklama noktasında bazı detaylara dikkat edilmelidir. Güneş ışınları gelinliğin yapısına zarar vereceği için güneşe maruz bırakmamak gerekir. Yoksa gelinlik hızlıca solar ve sararır. Askıya asıldığında ise rutubet ve neme maruz kalmamasına dikkat edilmelidir. Askıya asmak önerilen bir yöntem değildir. Bunun yerine havayı içine çekebilen gelinlik kutularını kullanmak en iyisidir. Düzgünce katlanıp kutuya konulan gelinlik, kuru ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir. Gelinlikte kötü kokuyu engellemek için de kutunun içine naftalin veya nem çeken kağıtlardan konulabilir. Fakat tüm bunları yerine getirmiş olmanız yeterli olmuyor. Bunların yanında gelinliğin 6 ayda bir kutudan çıkarılıp havalandırılması gerekmektedir. Ayrıca kutu da değiştirilmelidir. Böylece yıkama, durulama, kurulama, katlama ve saklama aşamalarını bitiriyoruz. Artık gelinliğinizi bu aşamalara dikkat ederek istediğiniz zamana kadar saklayabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın