21 Nisan 2021

Geniş aile isteyenler için ideal doğum yaşı 23

Hollanda'da yapılan bir araştırma, 3 veya daha fazla çocuk isteyen kadınların 23, 2 çocuk isteyenlerinse 27'sinde doğurmaya başlaması gerektiğini ortaya koydu.<br />
0 0

Yapılan bir araştırmaya göre, geniş aile isteyen kadınlar, 20’li yaşlarının başında çocuk doğurmaya başlamalı. Üç çocuk isteyenlerin 23, iki çocuk isteyenlerinse 27 yaşında ilk doğumu yapmaları öneriliyor.

Tüm dünyada, özellikle de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kadınlar artık daha geç yaşta anne oluyor. Ancak Hollanda’da yapılan bir araştırma, geniş aile isteyenlerin ilk doğumlarını 20’li yaşlarda yapmaları gerektiğini ortaya koydu.

İlk doğumu erken yaşta yapmak önemli

10 bin çiftten toplanan verileri inceleyen uzmanlar, ilk doğumu erken yaşta yapmanın yeniden hamile kalabilmek için önemli olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre, 3 veya daha fazla çocuk isteyen bir kadın, ilk doğumunu 23 yaşında yaparsa, istediği çocuk sayısına ulaşabilme şansı yüzde 90. 2 çocuk isteyen kadınlarınsa ilk doğum için 27 yaşı geçirmemeleri öneriliyor. Tek çocuk isteyenler için önerilen yaş ise 32. Uzmanlar, 35 yaşından sonra hamile kalma şansının ciddi şekilde düşmeye başladığını belirtiyor.

41 yaşını geçmiş kadınların hamile kalabilme şansı ise yüzde 50’ye düşüyor. Tüp bebek yönteminin bu süreyi en fazla 5 yıl uzatabileceğine dikkat çekiliyor. Araştırma sonuçları erkeklerinse 40 yaşı geçmedikçe büyük bir sorunla karşılaşmadıklarını gösteriyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın