18 Nisan 2021

Gider Tıkanıklığı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

0 0

Gider tıkanıklığı istisnasız herkes için bir kabus! Maalesef çok sayıda kişinin yaşadığı bu sorun özellikle eski evlerde daha sık görülüyor. Gider tıkanıklığı neden olur sorusunun yanıtı aslında net. Bu sorun iki nedenden kaynaklanıyor. Bunların ilki tıkanıklığa neden olabilecek bir maddenin gider borusuna kaçmasıdır. Diğer neden de gider borularında zamanla meydana gelen kireç tabakası ve tortuların tıkanıklığa yol açmasıdır. Bu durumda gider tıkanıklığı açma işleminin profesyonel bir firma tarafından yapılması gerekir.

Mutfak giderlerinde…

Tıkanıklığa neden olan en önemli unsur yemek artıklarıdır. Yemek artıklarının lavaboya dökülmesi yerine bir peçeteyle çöpe atılması ve sonrasında  mutfak malzemesinin sudan geçirilmesi gerekiyor. Çok sayıda kişi yemek artıklarını lavaboya atıyor. Oysa bu artıklar aslında suyla temizlenmiyor. Gider borularından bir yerinde birikerek zamanla tortulaşıyor ve tıkanmalara neden oluyor.

Banyo giderlerinde…

Tıkanmalara neden olan en önemli unsur sabun artıkları ve saçtır. Bu nedenle duş alanında ve banyo lavabolarının  gider borularında mutlaka süzgeç olması gerekir. İnce delikli olması kaydıyla gider borularından giriş kısmına süzgeç olması özellikle saçların gider borularını  tıkanmasını önlüyor.

Klozet giderlerinde…

Tıkanmaya neden olan en önemli unsur oyuncak ya da bebek bezi gibi bazı materyallerin klozete atılmasıdır. Ancak çok eski tesisata sahip olan binalarda tuvalet kağıtlarının klozete atılması dahi tıkanmaya neden olabiliyor. Çünkü eski binalarda klozet giderleri kireç ve tortular nedeniyle zamanla daralıyor ve borularda suyun geçebileceği çok küçük bir alan kalıyor. Tuvalet kağıtları da bu küçük alanı tıkayabildiğinden eski binalarda bu problem daha yaygın şekilde görülüyor.

Gider Tıkanıklığı Nasıl Açılır? 

Gider tıkanıklığını açmak için kullanılabilen pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler tıkanıklığın nerede meydana geldiği ya da nelerin tıkanıklığa sebep olduğu gibi soruların yanıtlarına göre değişebilir. Ancak mutlaka profesyonel yardım alınması gerekir. Gider tıkanıklıklarının neden olduğu ya da nasıl açıldığı gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını Protesisat.com  adresinden öğrenebilirsiniz. Bu alanda 30 yıllık tecrübeye sahip olan firmanın internet sitesi, konu ile ilgili her türlü bilgiyi bulabileceğiniz bir platform.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
100 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın