17 Ocak 2022

Güçlü bir ilişki için

0 0
2 min read
Evlilik Checkup'ı kısa vadede ilişkinin güçlü yanlarının ortaya konması; uzun vadede ise ilişkinin güçlenmesi açısından oldukça önemli.<br />
0 0

Mutluluk hayalleriyle evlenen erkek ve kadın için bazen bu kurum kısa bir süre içinde uyanmak istenilen bir kabusa dönüşebiliyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde bireyler, beden sağlığı için checkup yaptırırken, mutluluklarının en önemli taşlarından biri olan evliliklerini de checkup’tan geçirmeyi ihmal etmiyor. Türkiye’de Evlilik Checkup’nın öncüsü Qportre Uzmanı Psikolog Meltem Kavcar Sırmalı, evliliklerini sağlamlaştırmak isteyenler için son günlerde rağbet gören bu olgu ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Evliliği etkileyen faktörler

Psikolog Meltem Kavcar Sırmalı, evlilikte yaşanan sorunların ve boşanmaların başlıca nedenlerini şöyle sıralıyor; ekonomik nedenler, sosyal farklılıklar, evlilikte rollerin doğru dağılmaması, cinsellik, güvensizlik, saygısızlık, aileler, iletişimsizlik, takdir yerine yergi, devamlı savunmada kalmak, aldatmalar, iki kişinin takım olamadan eş ve ebeveyn olması… Bunların üstüne her iki tarafın da kafasında belirli şablonların bulunması, hem deneyimlenen evlilik modellerinin hem den evlilik beklentilerinin birbirinden farklı olması, istenmeyen sonu yaklaştırıyor.

Erkekler kıskançlıktan, kadınlar ilgisizlikten şikayetçi

Erkekler daha çok kıskançlık, sık “baş ağrısı”, internette fazla zaman geçirme, annesine yeterli ilgiyi göstermediğini ifade ettiklerini belirten Sırmalı’ya göre, kadınlar ise; ilgisizlik, şefkatsizlik, yoğun cinsel istek, çocuklarla ilgilenmeme, ev işlerine yardım etmeme, pazar günleri dışarı çıkmak istememe, annesi ile sürekli ilgilenilmesini isteme, “eline sağlık” denilmemesi ve romantik olmama noktalarında eşlerinden şikayetçi durumda.

İlişkinin geleceğini belirliyor

Sağlam adımlarla evliliğe başlamak, evlilik bağlarını güçlendirmek isteyen, ilişkinin durumunu ve bu ilişki içinde nerede durduğunu tanımlamak isteyenler için Evlilik Checkup’ı birebir çözüm. Sırmalı, Evlilik Checkup’ının kısa vadede; ilişkinin güçlü yanların ortaya konulması, geliştirilmesi gereken yönlerin belirlenmesi ve en önemlisi bunu karşı tarafın gözünden görme imkanı sağladığını; uzun vadede ise ilişkinin güçlenmesine, ilişkideki olumlu yönlerin beslenmesine, sıkıntı yaratan yönlerin nasıl çözüleceğine ve beraber yaşayabilmeyi öğrenme noktalarında çiftlere fayda sağladığının altını çiziyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın