19 Mayıs 2022

Günde 6 saatten fazla oturan kadınlar erken ölüyor

0 0
3 min read
Günde altı saatten fazla oturan kadınların diğer kadınlara göre ölüm oranı neredeyse yüzde 40 daha fazla.<br />
0 0

Amerikan Kanser Derneği tarafından yapılan 14 yıllık araştırmanın sonuçlarına göre, her gün altı ya da daha fazla saat oturan erkeklerin üç saat ya da daha az oturan erkeklere göre genel ölüm oranı neredeyse yüzde 20 daha yüksek. Günde altı saatten fazla oturan kadınların diğer kadınlara göre ölüm oranıysa neredeyse yüzde 40 daha fazla.

Günlük oturma sürenizi dikkate alın

Oturma süresinin uzunluğu ve fiziksel aktivite azlığına bağlı en sık rastlanan ölüm sebepleri ise obezite, kolon kanseri, menopoz sonrası göğüs kanseri de aralarında olmak üzere bazı kanser çeşitleri, inme, diyabet ve kalp-damar hastalıkları… Oturarak harcanan vakit ve fiziksel aktivite ilişkisi kanserden çok kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerde kendini gösteriyor. Günlük oturma süresi hem kadın hem erkeklerde kalp-damar hastalıklarına bağlı ölüm riskini artırırken kansere bağlı ölüm riskini sadece kadınlarda arttırıyor.

Günde 1 saat fiziksel aktivite

Uluslararası bir grup uzman tarafından yapılan ve oturan insanların 2-18 yıl takip edildiği yeni araştırma sonuçlarına göre ölüm riski günde sekiz saat ya da daha fazla oturup, çok az fiziksel aktivite yapan kişiler arasında yüzde 9.9 olarak çıktı. Diğer yandan, günde dört saatten az oturup, en az bir saat fiziksel aktiviteyle meşgul olan kişilerde ölüm riski yüzde 6.8 olarak belirlendi. Dünyanın önde gelen bağımsız tıp dergilerinden Lancet’te sonuçlarına yer verilen araştırmaya göre, oturmaya bağlı olarak artan ölüm riski günde en az bir saat fiziksel aktivite yapan kişiler için ortadan kalkıyor.

Tempolu yürüyüş şart

Araştırmaya başkanlık eden Norveç Spor Bilimleri Okulu ve Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Ulf Ekelund’ “Mutlaka spor yapmanız ya da spor salonuna gitmeniz gerekmiyor. Sabahleyin, öğle yemeği vaktinde ya da akşam yemekten sonra tempolu bir yürüyüş yapmanız da yeterli olur. Yapacağınız fiziksel aktiviteyi gün içinde parça parça da yapabilirsiniz, önemli olan en az bir saati tamamlamanız” dedi.

İngiliz Kamu Sağlığı’na (PHE) göre 10 dakikalık sürelerle fiziksel aktive yapmak bile faydalı olabilir.

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, belki de birçok kişinin hayatını kurtaracak tasarım fikirleri hakkında önemli bilgiler verdi.

– İşte geçirilen her bir saatin sonunda 5 dakikalık bir ara vermek (printera gitmek için bile olabilir) faydalı. Böyle bir alışkanlık edinmek çalışanların kendi menfaatlerine olacaktır.

– Çalışanlar işyerlerinde hareket etmeye teşvik eden araçlar ve teknolojilerle donatılmalı. Örneğin’ Laptop ve mobil cihazlar verilmeli. Çalışanlara masalar ve odalar arası dolaşırken aynı zamanda arama yapma imkanı sağlayacak VoIP (internetten telefon görüşmesi yapmaya imkan tanıyan) telefonlar tedarik edilmeli.

– Çalışanları gün içinde hareket etmeye teşvik etmek için, adım sayar gibi attıkları adım sayısını gösteren ya da belli aralıklarla titreyen üzerlerinde taşıyabilecekleri cihazlar verilmeli.

– Çalışanlara yaktıkları kalori miktarı ya da tasarruf ettikleri zaman miktarını göstererek, onları merdivenleri kullanmaları konusunda teşvik etmeli. Merdivenlerin kolay bulunması için işaretler kullanılmalı.

– Merdivenler görsel olarak daha iyi erişilebilir ve yaya dostu olacak şekilde dizayn edilmeli.

– Çalışanları hem iş ortamında hem de dışarıda daha çok hareket etmeye özendirmek için çeşitli teşvikler sağlamalı. Örneğin’ Çalışanlar arasında her gün en çok adımı kim atmış yarışması düzenlenebilir (ve bu yarışma ödüllü olabilir). Böyle bir yarışma hem eğlenceli hem de heyecan verici olacaktır.

– Ayarlanabilir sandalyeler, masa lambası, hem oturur vaziyette hem de ayakta kullanmak için ayarlanabilen masalar, klavye tepsisi gibi ayarlanabilen mobilyalar ve aparatlar temin edilebilir. Çalışanlar bunları kullanarak çalışma alanlarını kendi ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirler. Çalışanların bu mobilyaları doğru bir şekilde kullanmalarını sağlamak için, mobilyaların kullanımıyla ilgili eğitimler de verilmeli.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın