17 Mayıs 2022

Günümüzün Yaygın Psikolojik Problemi “Panik Atak”

0 0
2 min read
0 0

Panik atak, yüksek bir ölüm korkusu krizidir. Beynimizin içerisinde herhangi bir tehlike esnasında bizi uyaran bir çeşit alarm merkezi bulunmaktadır. Panik atak sorunu yaşayan kişilerde bu alarm merkezi etkili çalışma gösteremez. Aniden nüksetmeye başlatan panik atak krizleri yoğun terleme ve çarpıntı ile kendini göstermeye başlar. Kişi atak geçirdiği sırada yoğun bir çıldırma ve ölüm korkusu ile karşı karşıya kalır.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak hastalığı birçok belirti gösterir. İlk belirtiler yukarıda iletildiği gibi terleme ve çarpıntı hissidir. Bunun dışında nefes almada zorluk yaşama, titreme, mide bulantısı, kontrol kaybetme ve vücudu taşıyamama diğer belirtiler içerisindedir. Bu sağlık sorunu yalnızca panik bozukluk yaşayan kişilerde görülmez. Neredeyse tüm anksiyete ve ruhsal sağlık sorunlarında yaşanabilmektedir.

Panik atak yaşayan hastaların en büyük korkusu krizlerin tekrar oluşması yönündedir. Özellikle ilk kez panik atak krizi geçiren kişilerde ilerleyen süreçte aynı atağın gelebileceğinin yoğun kaygısı yaşanmaya başlanır.

Panik Atak Krizi Ne Kadar Sürer?

Bu krizler aniden gelir ve genellikle 10 dakika içerisinde en üst seviyeye ulaşır. En fazla yirmi otuz dakika içerisinde yok olur. Çok nadiren 1 saat süren hastalar görülür ancak çoğunluklu atak süreci en fazla yarım saattir. Panik atak krizi kişiye hemen her yerde aniden gelebilir. Sokakta, evde, iş yerinde, asansörde, araç kullanırken ya da alışveriş yaparken panik atak krizi geçirilebilir.

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisi için belirli bir uygulama yoktur. Ancak ilaç ve psikoterapi desteği ile kişi atakları yönetmeyi öğrenir.  Bu konuda uzman psikiyatrist desteği alarak zor anlar ve duygular ile başa çıkma tekniklerini deneyimleyebilirsiniz.

Agorafobi ve Panik Atak İkilemi

Atak geçiren hastaların devam eden süreçte tekrar atak geçirmekten korkmaya başladıklarını iletmiştik. Bu korku kişilerde evde yalnız kalamamak, dar alanlardan geçmekten korkma, çok kalabalık yerlerde yürüyememek gibi kaygılar meydana getirir. Kişi bu gibi alanlarda bulunmaktan kaçınır. Bu durum agorafobi olarak isimlendirilir.

Kişiler bu dönemde yoğun korku ve kaygı nedeniyle zor zamanlar geçirirler. Panik atak teravisi için alanında uzman psikiyatristlerde destek almak atak korkularını yok etmek ve duygular ile başa çıkabilmek adına izlenecek en iyi yoldur.

Panik Atak için detaylı bilgi ve doğru yönlendirmeler için; http://www.adeldanismanlik.com/panik-atak-nedir/  ziyaret edebilirsiniz.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın