18 Ocak 2021

Güzellik Sırrı Salatalığın Faydaları

0 0

Dünyada en fazla yetiştirilen sebzeler sıralamasında dördüncü sırada yer alan salatalık en temel tüketim maddelerimiz arasında yer almaktadır. Salatalık, salatalardan cacığa, turşudan garnitürlere kadar çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu kullanımın nedeni salatalığın lezzeti kadar kullanım alışkanlığının büyük olmasından da kaynaklanmaktadır.

 

Sofralarda bu denli popüler olan salatalığın faydaları da bir hayli fazladır. Özellikle de bir güzellik iksiri olarak bilinen salatalık, pek çok yararı sayesinde cildin güzelleşmesine ve genç bir görünüme vesile olmaktadır. Dilerseniz salatalığın gerek cilt bakım ürünü olarak, gerekse gıda ürünü olarak faydalarını sıralamaya çalışalım.

 

1- Antioksidan: Salatalık, en güçlü antioksidanlardan biridir. Çünkü salatalığın %95’i sudan oluşmaktadır. Bol sulu meyve ve sebzeler de vücuttaki toksin maddelerin dışarıya atılmasına yardımcı olmaktadır. Salatalık, karpuzla beraber vücudu en iyi temizleyen gıdalar arasında yer almaktadır. Vücudun temizlenmesi kanın temizlenmesini; kanın temizlenmesi ise kalp ve damarların temizlenmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla salatalık tüketimi kalp ve damar sağlığını da olumlu etkilemektedir.

 

2- B Vitamini: Salatalık bir B vitamini deposudur. Vücut salatalıktan aldığı B vitamini sayesinde zihinsel sağlığını korumakta, psikolojik sorunlar yaşamamaktadır. Asıl itibariyle insana ferahlık veren salatalık, her türlü sorunun üstesinden gelebilmenizi tetikleyecek moral gücünü sizlere bahşetmektedir. Bu da duygusal sağlığınızı olumlu etkilemektedir.

 

3- Kanser Önleyici: Antioksidan özelliği sayesinde vücudu, kanı, kalbi ve damarları işler durumda tutan salatalık, böylece kanser oluşumuna sebep olan etkenleri de ortadan kaldırmaktadır. Salatalık sayesinde işlerlik kazanan organlar, kalp ve damarlar, kanser riskini oldukça düşürmektedir.

 

4- Cilt Bakımı: Salatalık keyifle yenilen bir sebzedir. Ancak kadınların fazlasıyla kullandıkları bir diğer yöntem ise salatalık maskeleridir. Gerek yendiğinde vücuda bolca su takviyesi yapmasıyla, gerekse maske yapıldığında verdiği katkılarla salatalık bir güzellik iksiridir. Eski yıllarda güzel kızların salatalığı çok tükettiğinin söylenmesi de salatalığın bu özelliğini kanıtlar niteliktedir. Güzellik ürünü ve maskesi olarak salatalık kullanımı çokça çeşit barındırmaktadır. En sade kullanımı ise salatalık dilimlerinin gözlerin üzerine konulmasıdır. Özellikle göz altı şişliklerine ve morluklarına son derece iyi gelen taze salatalık dilimleri, yaşlanma belirtisi kırışıklıkları da ertelemenin de bir yoludur. Ayrıca salatalık dilimleri vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan cilt sorunlarına da rahatlıkla uygulanabilir. Çünkü içerdiği su ile cilt sorunlarına anında müdahale etmekte ve sorunları ivedilikle ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanında salatalık iyi bir yağ gidericidir. Yalpı ciltlerde bol miktarda sivilce ve siyah nokta bulunur. Cildinizin yağlardan arındırılması da sivilce ve siyah nokta çıkışını azaltacaktır. Salatalık dilimleri uygulandığı bölgenin yağlarını emer; gözenekleri açarak yağ tıkanmalarını engeller. Böylece sivilce ve siyah lekelere elveda diyebilirsiniz.

 

Salatalığın cilt bakımında kullanılması sadece dilimlerle olmamaktadır. İçerisine çeşitli katkılar yaparak oluşturulan salatalık kürleri de iyi birer cilt dostudurlar. Sizler de salatalığı hangi amaçla kullanmanız gerektiğini araştırmak ve bilgi edinmek istiyorsanız bilgilere adresinden ulaşabilirsiniz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın