22 Mayıs 2022

Halsizlik, Yorgunluk ve Depresyon Artık Sorun Değil

0 0
3 min read

Beautiful young woman meditating outdoors in autumn park

0 0

Günlük hayatın artık daha fazla koşuşturmalı şekilde geçiyor olması eve gelindiği zaman halsizlik gibi sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Baktığımız zaman birçok insanın halsizlikten dolayı yapmak istedikleri sosyal aktiviteleri bile yapamadıklarını görebiliyoruz. Fakat beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat ederek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Halsizliğin oluşmasının en büyük sebeplerinden birisi; yorgunluk düzeyinin artık üst seviyeye geçmesidir. Günlük koşuşturmalara bir de ev işleri eklendiği zaman yorgunluğun kaçınılmaz olduğunu görebiliyoruz.

Yapılan araştırmalarda, ülkemizde depresyon vakalarında artış olduğu görülmüştür. Yoğun bir iş temposu, özel hayatta veya sosyal hayatta yaşanan problemler, çevresel faktörler depresyona davetiye çıkarabilmektedir. Yorgunluk ve halsizlik ise uzun süreli olduğu zaman depresyonun en büyük belirtileri arasında yer alıyor. Birçok depresyon hastasının hastalığın ilk başlarında bu tarz problemler yaşadığını ve bunları önemsemediğini görebiliyoruz.

Halsizlik Nasıl Geçer

Halsizlik zaman zaman neredeyse hepimizin başına gelen bir durumdur. Peki, halsizliğe ne iyi gelir? Halsizliği önlemek için ilk olarak gerçekten dinlenmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Yeşil çay, biberiye çayı, ginseng ve siyah çay gibi bitki çayları halsizlikten kurtulmakta size yardımcı olacaktır. Eğer kendinizi gün içerisinde sürekli halsiz hissediyorsanız vitamin takviyesi alabilirsiniz. Bazen halsizliğin gerçek sebebinin vitamin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Vitamin takviyesi almayı düşünüyorsanız bunu mutlaka bir doktora görünerek yapmalısınız. Doktorunuz sizin için en uygun olan takviyeyi sizlere verecektir.

Depresyona Önlem Alın

Depresyonun tedavisinin gerçekten çok zor olduğunu ve kişi özel hayatına, beslenme düzenine, iş hayatına dikkat etmediği sürece ne yazık ki bu konuda kullanılan ilaçlar da çok fazla yanıt vermez. Yani depresyon konusunda kişinin ilk olarak kendi yaşamını düzeltmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Depresyona ne iyi gelir? Sorusu ise genellikle en fazla sorulan ve kafa karışıklığına sebep olan sorular arasındadır.

Depresyon sürecindeyken sinirlerin güçlenebilmesi için kişi özellikle beslenmesine dikkat etmelidir. Meyve ve sebze tüketerek vitamin alması çok önemlidir. Kahve gibi yüksek kafein içiren ve uyarıcı etkisi olan içecekler yerine papatya çayının tercih edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda passiflora çayı veya tableti sinirlerinizin yatışmasına ve daha sakin olmanıza yardımcı olacaktır.

Yorgunluk Nasıl Geçer?

Yorgunluk da neredeyse hepimizin en büyük sorunlarından birisidir. Özellikle koşuşturmalı bir gün yaşandıysa eve girildiği zaman hiçbir şey yapılmak istenmez. Yorgunluğa ne iyi gelir? Sorusu ise artık bu durumdan bıkmış olan insanlar tarafından çok fazla sorulur.  Eğer yorgunluğunuz bu tarz bir yorgunluksa yeşil çay içerek üstesinden gelebilirsiniz. Fakat sürekli ve uzun süreli yorgunluklar yaşıyorsanız bir doktora görünmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın