23 Ocak 2021

Hamileliği şansa bırakmayın

Artık anne olmaya karar veren kadınlar sağlıklı bir gebelik ve bebek için gebelik öncesinde muayene olmaya önem veriyor.<br />
0 0

Operatör Doktor Ebru Ünal, kadınları gebelik öncesinde ve gebe kalma süresi bir yılı geçmiş ise muayene olmaları konusunda uyarıyor.

Gebeliğin sağlıklı olması ve devam etmesi için annenin de sağlığının gebelik öncesi değerlendirilmesinin ve eksiklerin yerine konmasının gerekliliğine dikkat çeken Operatör Doktor Ebru Ünal, rahimin ofis histeroskopi ile kolayca incelenebileceği belirtiyor.

Sağlıklı gebelik için muayene şart

“Sağlıklı gebeliğin oluşması ve devamı için, gebelik olmadan önce anne adayının mutlaka muayene olması gereklidir” diyen Op. Dr. Ebru Ünal, “Eğer kadın 12 ay boyunca korunmadığı halde gebe kalamıyorsa bunun nedenleri araştırılmalı. Araştırma sırasında yapılacak önemli tetkiklerden birisi de ofis histeroskopi (tanısal histeroskopi). Bu tetkikte, rahim içi endoskopik olarak inceleniyor. Özellikle tekrarlayan gebelik kaybı olan kadınlar, daha önce düşük yapıp kanama sorunu olan kadınlar, yeni bir gebelik planlamadan önce mutlaka rahim içi değerlendirilmesi ofis histeroskopi ile yapılmalıdır. Rahim içinin daha kolay değerlendirilmesi için çoğunlukla adet kanamasının hemen bitiminden sonraki bir kaç gün içinde uygulanan yöntem için hiçbir anestezi gerekmemektedir” diye belirtiyor.

Gebelik öncesi anne sağlığı değerlendirilmeli

Ünal, herhangi bir rahim içi yapışıklığı, polip, yabancı cisim, ipi kopmuş rianın çıkarılması, az veya fazla olan adet kanamasının değerlendirilmesinin ofis histeroskopi tekniği ile yapılabildiğini belirtiyor. Dr. Ebru Ünal, gebeliğin sağlıklı olması ve devam etmesi için annenin sağlığının gebelik öncesi değerlendirilmesinin ve eksiklerin yerine konmasının gerekliliğine vurgu yapıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın