17 Ocak 2022

Hamilelikte 3. Trimester: 29-40 Hafta

0 0
4 min read
0 0

Hamileliğe alıştınız, artık sonuncu trimester (üç ay) dönemine giriş yapıyorsunuz. Hafta hafta gebelik takibinde ikinci trimester dönemindeki rahatsızlıklardan bazılarının hala devam edebileceğini görebilirsiniz. Ayrıca nefes alma zorlukları yaşayabilir ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyabilirsiniz. Endişelenmeyin tüm bunlar doğaldır, miniğiniz artık büyüyor ve organlarınıza daha fazla baskı yapıyor.

Hafta hafta gebelik takibini yaparken üçüncü trimester döneminde fark edebileceğiniz vücut değişiklikleri şunları içerir:

  • Nefes darlığı yaşanabilir.
  • Göğüste ağrılı yanma hissi oluşabilir.
  • Ayak bileği, parmaklar ve yüz şişebilir.
  • Hemoroid oluşabilir.
  • Göğüslerden “sulu ön süt” sızabilir ve hassaslaşabilir.
  • Uyku problemi yaşanabilir.
  • Bebek aşağı doğru indikçe sancı hissedilir.
  • Kasılmalar meydana gelebilir.
  • Doğum yaklaştıkça, rahim ağzı incelip yumuşayarak doğum kanalının açılmasına yardımcı olur.

Son dönem için hafta hafta gebelik takibi için göz atın:

29 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz yaklaşık olarak 39-41 cm uzunluğunda, 1,1-1,4 kg ağırlığındadır. Cilt altında yağ tabakası gelişir ve artık daha az kırışık görünür ve cildi pürüzsüzleşir. Bebeğiniz bu hafta, özellikle uykusunda gülümsemeye başlayabilir.

30 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz yaklaşık olarak 41 cm uzunluğunda, 1,4 kg ağırlığındadır. Beyninin yüzeyinde kıvrımlar oluşmaya başlar ve böylece beyin hücreleri artar. Elleri artık tamamen şekillenmiş durumdadır ve tırnakları büyür. Böbrekler tamamen çalışır haldedir ve çişleri amniyotik sıvı ile karışır.

31 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz yaklaşık olarak 41 cm uzunluğunda, 1,5 kg ağırlığındadır. Beyin bağlantıları hızla gelişir. Beş duyusuyla bilgi işleyebilir ve sinyalleri alabilir.

32 Haftalık Gebelik

Bebek genellikle uykudadır. Hareketleri güçlü ve koordineli haldedir. Muhtemelen doğum için ‘baş aşağı’ pozisyonunu almaya başlar.

33 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz bir kereviz büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak 41-43 cm uzunluğunda, 1,6-1,8 kg ağırlığındadır. Akciğerler hariç, bebeğinizin tüm ana organları tamamen gelişmiştir. Bu hafta doğarsa hayatta kalma şansı oldukça çok yüksek olacaktır. Cildi artık şeffaf değil, opaktır.

34 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz bir ananas büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak 43-46 cm uzunluğunda, 2,3 kg ağırlığındadır. Bebek neredeyse doğum uzunluğuna erişmiş haldedir. Doğum için pelvise dönmüş olabilir.

35 Haftalık Gebelik

Yaklaşık olarak 46 cm uzunluğunda, 2,4 kg ağırlığındadır. Gelişen ekstra yağ, doğduğunda vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olacaktır. Sıska kolları ve bacakları dolgun hale gelmiştir.

36 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz bir kavun büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak 46-48 cm uzunluğunda, 2,7 kg ağırlığındadır. Bu son birkaç hafta boyunca kulakları çok keskindir. Araştırmalar, doğumdan sonra sesinizi ve favori şarkılarınızı tanıyabileceğini gösteriyor. Muhtemelen doğum için hazır haldedir. Eğer şimdi doğarsa, hayatta kalma şansı çok çok yüksektir. Önümüzdeki birkaç hafta içinde akciğerlerin gelişimi hızlanır.

37 Haftalık Gebelik

Yaklaşık olarak 48 cm uzunluğunda, 2,9 kg ağırlığındadır. Leğen kemiğine doğru ilerler. Bu hafta içinde hemen hemen tüm bebekler baş aşağı konumlanır ve çoğu annelerinin sırtına bakar pozisyondadır.

38 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz bir karpuz büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak 48-51 cm uzunluğunda, 3,2 kg ağırlığındadır. Gözleri şu an için mavi, gri veya kahverengidir görülebilir ancak ışığa maruz kaldıklarında renk değiştirebilirler. Gerçek göz renkleri tam anlamıyla 1 yaşına kadar oturur. Sıcaklık sağlayan ince tüyler dökülmeye başlar. Akciğerleri güçlenir ve ses telleri gelişir.

39 Haftalık Gebelik

Bebeğiniz büyük bir bal kabağı büyüklüğündedir. Yaklaşık olarak 48-53 cm uzunluğunda, 3,2 – 3,6 kg ağırlığındadır. Pembe derisi beyazımsı veya beyazımsı-grimsi bir renk alır. Artık doğum kilosuna ulaşmıştır.

40 Haftalık Gebelik

Yaklaşık olarak 48-56 cm uzunluğunda, 3,2 – 4,1 kg ağırlığındadır. Bu hafta doğum gerçekleşmediyse endişelenmeyin, hamileliklerin yaklaşık yüzde 30’u ve 40 haftalık süreyi aşabiliyor. Bu aşamada bebeğinizle sık sık konuşmalısınız, doğumdan seslerinizin sesini tanıyacaktır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

More Stories

0 0
4 min read
0 0
5 min read

Bir cevap yazın