Hamilelikte demir eksikliğinden kendinizi koruyun

Hamilelikte anne adaylarını en çok tehdit eden sorunlardan biri de demir eksikliği.

19 Nisan 2015 Pazar, 22:02

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için bazı vitamin ve mineralleri bol miktarda almak önemlidir. Bunlardan biri de demirdir.

Hamilelikten önce günlük 8 mg olan demir ihtiyacı hamilelikle birlikte günlük 27 mg’a çıkar. Demir, kendi vücudunuz ve bebeğiniz için hemoglobin üretilmesinde gereklidir.

Hamilelikte demir eksikliği sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yorgunluk, güçsüzlük, nefes darlığı ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir. Hemoglobin üretimi yeterli miktarda olmazsa düşük kilolu doğum, ölü doğum ve doğumda aşırı kan kaybı yaşanabilir. Hamilelikte görülen anemi doğum sonrası depresyonuyla da ilişkilendirilir.

Hamilelikte demir eksikliğine karşı ne yapılabilir?

Demir deposu besinler tüketerek veya takviye demir alarak ihtiyacı karşılayabilirsiniz. Bol miktarda demir ihtiva eden besin maddeleri;

– Kırmızı ve beyaz et
– Baklagiller
– Tofu
– Güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler ve gıdalar
– Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler
– Kuru meyveler

C vitamini demir emilimini arttığı için demir içeren gıdaları C vitamini içeren besinlerle kombine edebilirsiniz. Gerekli görüldüğünde doktorunuz tarafından verilen demir takviyelerini de kullanarak demir eksikliğinden kaçınabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...