22 Nisan 2021

Hamilelikte doğru bilinen yanlışlar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Kaya, hamilelikte doğru bilinen yanlışlar hakkında önemli bilgiler verdi.<br />
0 0

Hamilelik, anne adaylarının hayatına birtakım değişiklikler getiriyor. Hem anne hem de bebeğin sağlığı için bu değişikliklere uyum sağlamak gerekiyor. Bazı kulaktan dolma bilgilere ön yargıyla yaklaşmak ve doğru olanı uygulamak ise sağlıklı bir gebelik geçirmenin altın kuralı olarak kabul ediliyor.

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Kaya, hamilelikte doğru bilinen yanlışları şöyle sıraladı…

Hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışlar

“Hamilelikte çok yemek yersem, bebek daha sağlıklı olur”

Yanlış. Hamilelikte çok yemek değil, dengeli beslenmek önemlidir. Hamilelikte beslenme, ‘ben ne yersem bebek de onu yer ve daha iyi beslenir’ anlamına gelmiyor. Gebelikte az az ve sık sık beslenilmeli, günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapılmalıdır. Fazla kilo alındığı zaman gebelik tansiyonu, gebelik şekeri ve iri bebek doğumu gibi sorunların ortaya çıkacağını unutmayın!

“Hamilelikte her türlü gıda tüketilebilir”

Yanlış. Hamilelikte bazı yasaklı gıdalar vardır. Özellikle çiğ et içeren çiğ köfte tüketilmemelidir. Buna ek olarak; kabuklu deniz hayvanları, midye, suşi, kokoreç, salam, sucuk, sosis ve tütsülenmiş etler yenilmemelidir. Kavanozlarda satılan turşulardan, çok fazla tuz içerdiği ve katkı maddeleri olduğu için uzak durulmalıdır. Abur cubur tüketimine de dikkat edilmelidir.

“Bitki çayları hamilelikte sakıncalıdır”

Yanlış. Hamilelikte bitki çayları içilebilir. Özellikle gebelik döneminde kabızlığa eğilim olduğu için, bitki çayları günde 1-2 bardak tüketebilir. Adaçayının düşüğe neden olduğu düşünülür ancak bu konuda kanıtlanmış bir araştırma bulunmamaktadır.

“Hamilelikte ton balığı yenilmemelidir”

Yanlış. Hamilelikte haftada 2 kez ton balığı tüketilebilir. Üstelik gebelikte balık tüketimi daha önemlidir. Omega 3 içerir fakat denizin derinlerinde yaşayan bazı balıklar, ağır metaller içerebileceğinden gebelikte risklidir. Özellikle bebeğin gelişim evresinde olduğu ilk 3 aylık dönemde santral sinir sistemine zararlı etkileri olabilir, bu balıklara dikkat etmek gereklidir.

“Hamilelikte spor yapılmaz”

Yanlış. Hamileliğin tüm evrelerinde spor yapılabilir. Sadece son haftalarda fiziksel olarak bazı sporları yapmak sıkıntı oluşturabilir. İlk 3 ayda da düşük tehdidi, kanaması ve lekelenmesi olan anne adaylarının spor yapması önerilmez. Gebelikte yapılabilecek en iyi sporlar; yürüyüş ve yüzmedir. Haftada 2 gün mutlaka yürüyüş yapılmalı, yüzme için de havuz yerine deniz tercih edilmelidir.

“Hamilelikte araba kullanılmaz”

Yanlış. Hamilelikte araba kullanmak, herhangi bir problem yaratmaz. Belki 37. haftadan sonra sıkıntı olabilir, çünkü bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adayında sıkıntı yaratabilir. Ancak kontrollü bir şekilde, emniyet kemeri göğsün ve göbeğin altından geçirmek şartıyla araba kullanılabilir.

“Bebeğin saçları çıkınca anne adayının midesinde yanma şikayetleri olur”

Yanlış. Hamileliğin her döneminde reflü ve mide asidi olduğu için bu durum normaldir ve bebeğin saçlarının çıkmasıyla bir alakası yoktur. Mide yanmasını engellemek için beslenme düzenlenmelidir. Çok acılı, ekşili gıdalar tüketilmemeli ve özellikle yatmaya yakın yemek yenilmemelidir. Uykuda yastık boyu yükseltilmelidir. Çok şiddetli reflü durumlarında anne adaylarına, bebeğin sağlığını herhangi bir şekilde etkilemeyen ilaçlar da verilebilir.

“Hormonal değişim sadece anne adayında olur”

Yanlış. Fiziksel olarak sadece anne adayında hormonal değişim olsa da bu süreç baba adayını da etkiler. Kadınlar için hamilelik, hassas bir süreçtir, ani duygu değişimleri yaşanabilir. Bu süreç ister istemez psikolojik olarak babaya da yansımaktadır. Genelde hamilelik döneminde baba adayları, eşlerinden daha fazla kilo almaktadır.

“Hamilelik dikkat dağınıklığı ve motivasyonda düşüklüğe neden olur”

Yanlış. Hormonal değişime bağlı kısmen dikkat dağınıklığı, halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetler görülebilir ancak bu geçici bir süreçtir. Üstelik gebelikte evde oturmak yerine, iş hayatına devam edilmesi anne adaylarının kendilerini daha dinamik hissetmelerini sağlayacaktır. Hamileler, öz bakımlarını da asla ihmal etmemelidir.

“Hamilelikte saç boyası ve makyaj yapılamaz”

Yanlış. Anne adaylarının kendilerini iyi hissedeceği şekilde hamilelik sürecini geçirmeleri önemlidir. Bunun için saçlarına fön çektirebilir, çok aşırıya kaçmamak şartı ile makyajlarını yapabilirler. Özellikle 4. aydan sonra organik boya ile saçlarını da boyatabilirler. Boya saçta kısa kalmalı ve bol suyla yıkanmalıdır.

“Hamilelikte diş sağlığına müdahale edilemez”

Yanlış. Hamileliğin özellikle 2. yarısından sonra dişle ilgili her türlü müdahale yapılabilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın