Breaking News

Hamilelikte doktor muayeneleri ne sıklıkla olmalı?

0 0

Kontrollerin amacı annenin ve bebeğin gebelik süresince sağlık yönünden yakından izlenmesi, herhangi bir tehlike potansiyelinin önceden ortaya çıkarılıp gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Anne veya bebek açısından ciddi sorunlar ortaya çıkarsa gerekli girişimler yapılır. Gebeliğiniz ne kadar sağlıklı devam ederse etsin gebelik kontrollerinizi aksatmayınız.

Gebe kalır kalmaz doktorunuzla görüşüp gebelik kontrollerine başlamalısınız. Bu kontroller hamileliğin saptanmasından başlayıp doğuma kadar belirli aralıklar ile sürmelidir

Gebelik kontrollerinde : Gebelik ile ilgili bilgiler edineceksiniz. Kendi sağlığınızla ilgili ayrıntılı inceleme yapılacak , belki de daha önceden var olup sizin bilmediğiniz özel sağlık durumlarınız ortaya çıkacaktır. Bebeğinizin gelişimi ve sağlığı ile ilgili gerekli muayene ve tetkikler yapılacaktır. Olabilecek tehlikeler önceden saptanmaya çalışılacak, gerekli görüldüğünde müdahale yapılacaktır.

Sizin aklınıza takılan sorular ve sorunları doktorunuzla tartışma ve çözüme kavuşturma imkanı bulacaksınız.

Gebelik kontrolleri ne sıklıkta yapılır: 28 haftaya kadar ayda bir 28-36 hafta arası 15 günde bir 36 haftadan sonra doğuma kadar haftada bir Gebenin özel sağlık koşulları varsa, kontroller arttırılabilir. İlk gebelik muayenesinde ; doktorunuz sağlık durumunuzla ilgili ayrıntılı sorular sorduktan sonra sizi muayene edecek, ardından bazı tetkikler yaptıracaktır. Bu tetkikler yine sizin ve bebeğinizin sağlığı ile ilgili bilgi almaya , ve varsa risk faktörlerini anlamaya yöneliktir.

Bu muayene ve testler sonucunda doktorunuz size gerekli önerilerde bulunacaktır.

Kaynak : bursadasaglik.net

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın