17 Mayıs 2022

Hamilelikte gripten korunmak için önlemler

0 0
3 min read
0 0

Kış gebeliklerinde akıllara takılan en büyük sorualrdan biri annenin hastalığının bebeğe geçip geçmeyeceğidir. Grip olan gebelerin bebeklerinin bundan ne akdar etkileniyor olduğu her zaman merak konusu olmuştur.

Uzmanlar bu konuda neler diyor?

Grip Anneden Bebeğe Geçebilir

Gebelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler gribe bağlı komplikasyonların görülme riskini artırmaktadır. Gebeliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme riski fazladır.

Gebelikte Grip Aşısı Yaptırılabilir

Hamilelikte Grip ile ilgili ciddi komplikasyonları önlemenin tek ve en etkili yolu grip aşısıdır. Aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır.

Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanılmasının da bir sakıncası yoktur. Grip aşısı aynı zamanda emziren annelere de güvenle yapılabilir. Aşı, kas içi enjeksiyon olarak koldan yapılır. Anne adaylarının grip sezonunda hamileliklerinin ikinci ve üçüncü aylarında grip aşısı olması önerilmektedir.

Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olsa da, ilk ay çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınmak ve aşının bu dönemin sonunda yaptırılması daha uygundur.

Hamilelikte Gribi Daha Hafif Atlatmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Bakteriyel enfeksiyon olmadığı sürece antibiyotik kullanılmamalıdır.

-Tedaviden çok hastalığa yakalanmamak önemlidir.

-Bu nedenle salgın dönemlerinde kapalı yerlerde fazla kalmamak ve elleri sık sık yıkamak koruyucu olabilir.

-En iyi ve en etkili destek tedavisi yatak istirahatidir.

-Yatarken başı yukarıda tutmak (2 ya da daha fazla sayıda yastık ile yatmak) geniz akıntısının vereceği rahatsızlığı da azaltacaktır.

-Bulunulan ortamın yeteri kadar sıcak olmasına ve iyi havalandırılmasına dikkat edilmelidir.

-Havanın kuruması engellenmeli, nemli olması sağlanmalıdır.

-Yeteri kadar sıvı alımı son derece önemlidir.

-Hastalık dönemlerinde beslenmeye dikkat edilmeli, iştahsızlık varsa enerji ihtiyacını gidermek için karbonhidrat açısından zengin diyet uygulanmalıdır.

-Boğaz ağrısını gidermek için pastil kullanılabilir.

-Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir.

-Yakınmalar düzeldiğinde hemen normal aktiviteye dönülmemeli, tam bir iyileşme için bir süre daha dinlenmeye devam edilmelidir.

Doktora başvurmak için vakit kaybetmeyin

Anne adaylarında grip bazen ciddi tablolar oluşturabilir.  Ateş uzun süre 38.5 derecenin üzerine çıktığında, soluk alıp vermede güçlük varsa, göğüs ağrısı oluşursa, şiddetli kulak ağrısı, kulaktan akıntı ve kanama olursa, döküntü ve kızarıklık varsa, ense sertliği ortaya çıkarsa ve kronik öksürük izlenirse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın