26 Ekim 2021

Hamilelikte nasıl giyinmeli

0 0
4 min read
Moda tasarımcısı İdil Tarzi'den hamilelere öneriler...<br />
0 0

Hamilelik dönemindesiniz… Sürekli büyüyen göbeğiniz ve şişen vücudunuzla nasıl şık ve zarif görünebileceğiniz aklınızı mı karıştırıyor? Moda Tasarımcısı İdil Tarzi, bu dönemde nasıl şık olunacağına dair ipuçlarını bizlerle paylaştı.

Bir kadının normal hayatında yaptığı tüm aktiviteleri yapması ve kendini hamilelik sürecine kaptırmaması gerektiğini belirten Moda Tasarımcısı İdil Tarzi, “Morallerin yüksek olması, hem kıyafetinize, hem hamileliğinize yansır” diyor. Tarzi, hamilelik döneminde nasıl şık olunacağına dair ipuçlarında da bulunuyor.

Kıyafetlerinize özen gösterin

• Sosyal çevrenin içinde olduğunuz sürece, evde kapalı oturmuyorsanız mutlak suretle bakımlı olmanız ve kıyafetlerinize özen göstermeniz gerekiyor. Kendinizi iyi hissedeceğiniz şekilde giyinmek çok mühim.
• Mümkün olduğunca karın bölgesini sıkmayacak kıyafetlerin tercih edilmesi esas öncelik.
• Hamilelikte hem kilo alıyorsunuz ve hem de çok sıcak hissediyorsunuz. Dolayısıyla üzerinize giydiğiniz kıyafetin ipliğinin ya da kumaşının mutlak suretle doğal ve doğala yakın olması gerekiyor. Nefes alabilecek bir malzemeden yapılmış olmalı. Bu bir cotton olabilir, cotton viskon karışımı olabilir, yüzde 100 viskon bir hamilenin hayatını kurtaracak kriterlerden biridir, bir de ipek olması önemli.
• Aldığınız her ürünün içinde bir yıkama talimatı var. Alışveriş yaparken elbisenin içini açıp bakın. Yıkama talimatında ürünün kumaşı ve ipliği hakkında bilgi verilir. Eğer bunun içinde polyester, akrilik gibi sentetik malzemeler varsa bileceksiniz ki bu ürün sizi terletir. Artık biliyorsunuz yaz ve kış sezonları tanım olarak kaldı. 12 aya baktığınızda her an soğuk ve her an sıcak. Kışın bile artık iç mekanlar sıcak. Dolayısıyla ter kokusu yapmayacak ve bizi aşırı terletmeyecek ürünleri tercih etmemiz ve bilinçli kullanıcı olmamız gerekiyor.

Elbise seçerken

Elbise seçiminde rahatlık öncelikli olarak düşünülmeli. Elbise maksimum boy diz boyu olmalı. Üst kısımda hafif oturup etek ucuna doğru evaze açılacak, oturduğunuzda üzerinize çok yapışmayacak bir formda olmalı. Yaka atlet kesimi olabilir, kısa kol tercih edilmeli. Üzerine de ya birebir o elbise boyunda bol, rahat ve dökümlü bir hırka olabilir. Eğer çok kilo almadıysanız, vücut hatlarınız karın bölgesi hariç formunu çok kaybetmediyse mini, zarif bir hırka da önerilebilir. Elbise ve hırkanız desensiz ve tek renkse biraz olayı hareketlendirmek için desenli çorap giyebilirsiniz.

Pantolon için

Pantolon seçerken kumaşın tiril tiril ve rahat olmasına dikkat edilmeli. Bol paça pantolonu tercih edebilirsiniz ya da büyüdüğünüz bedene uygun cigarette tipi paçası olan bir pantolon da çok zarif durur. Bunun üzerine de çok rahatlıkla hoş bir t-shirtün üzerine bir hırka olabilir, blazer ceketin olabilir. Yine aksesuarı, çantası, ayakkabısıyla uyumlu, bakımlı olunabilir.

Etek deyince

Etekte de elbisede olduğu gibi dizi geçmeyecek bir boy önerilebilir. Bacaklar hava alsın. Bir triko üzerine bisiklet yakalı hırka, inci düğmelerle hoş bir etki yaratılabilir.

Taytlar

Taytlar hamile kıyafetlerinin vazgeçilmezi. Hem evde hem sokakta… Taytın rahatlığı genelde cotton ya da cotton karışımı kalitelerden yapılması. Karın istediği kadar büyüsün taytlar rahat esneyebilme özelliği ile tercih edilen ürünler.

Ayakkabılar

Burada düz ve rahat ayakkabı tercih edilmeli. Ayaklar belirli aylarda şişmeye başlıyor. O yüzden de ayakkabı aslında ciddi bir ihtiyaç oluyor. Her geçen gün şişen ayaklar için yeni ayakkabı almak gerekiyor. Ayakları çok sıkmayacak altı yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli. ,

Ne giyilmemeli?

Temel olarak nefes almanızı engelleyecek derecede dar, terleten ve vücudunuzu sıkan kıyafetler kesinlikle giyilmemeli. Form olarak ise her kadının farklı bir güzelliği ve kaldırış şekli olduğundan ne giyilmemesi gerektiğini söylemek zor. Bir de hamileyken gideceğiniz yer de önemli. Bir geceye ya da kokteyle de gidebilirsiniz, bir yürüyüşe de. O nedenle uzun elbise giymeyin diyemeyiz. Ancak anne adayı kendini iyi hissetmediği hiçbir şey giymemeli.

Renk kullanın

Kıyafetlerinizde renk kullanmaktan çekinmeyin. Siyahları bir kenara koymak gerek. Mümkün olduğunca renk kombinasyonları yapın. İlkbahar geliyor, bej ve lacivert, krem ve nar kırmızısı, yeşilin tonları, sarı kullanmaktan çekinmeyin. Örneğin haki bir pantolonun üzerine sarı triko ve krem rengi bir ceket harika bir kombinasyon olur.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın