16 Mayıs 2022

Hangi yüzük ne zaman takılır

0 0
2 min read
Evlenecek çiftlerin kafasını en çok karıştıran konulardan biri de yüzükler. İşte size yüzükleri tanıma kılavuzu...<br />
0 0

Hem gelenekler hem de Türkiye’de ve yurt dışındaki farkı uygulamalar evlenecek çiftlerin kafasını yüzük konusunda çok karıştırıyor.

İşte hangi yüzük ne zaman, hangi parmağa takılır sorusunun cevabı…

Tek taş 

Tek taş artık toplumumuzda da bir evlilik teklifi klasiği haline geldi. Hayatındaki kadına ömür boyu bağlılığını ilan eden erkek, bunun simgesi olarak sevdiği kadına evlenme teklifini tek taş pırlanta yüzükle yapar. Evlilik teklifi, batı toplumlarında nişanlanmak anlamına gelse de, bizim geleneklerimize göre esas nişan ailelerin tanışması ve evliliği onaylamasıyla olur. Bu yüzden kimi çiftler tektaş yüzüğün alınmasını nişana ya da sonrasına bırakabiliyor. Tektaş nikahtan önce sağ elin, nikahtan sonraysa sol elin yüzük parmağına takılır. 

Alyans 

Alyans evlilik törenlerinin başrol oyuncusudur. Ağırbaşlı ve gösterişsizdir; ancak evlilik kurumunun temel taşıdır. Medeni durumunuzun toplum karşısındaki ilanıdır adeta. Alyanslar kadın ve erkeğin beraber taşıyacağı bir simge olduğundan beraber seçilmelidir. Gündelik hayatta, yolculukta, uyurken; kısacası her an elinizde olacağını düşünürseniz görünüşü kadar rahatlığı da önemlidir. İlk olarak nişanda takılır, nikahtan önce sağ nikahtan sonra sol elin yüzük parmağında taşınır.

Taşlı alyans 

Işıldamayı hangi kadın sevmez? Bu yüzden de yüzüğün kadına ait olanı taşlı alınabilir. İkinci bir seçenek olarak, özel günlerde kullanılacak taşlı bir alyans da alabilirsiniz. 

Pırlantaların kullanımına bağlı olarak alyansların adı; tamtur, üçtaş, beştaş ve yeditaş olarak değişir. Bu yüzükler tek başına ya da tektaş ile birlikte kullanılabiliyor. 

Tamtur 

Bunlara ek olarak şöyle bir uygulama var; Işıldamayı çok çok sevenler bunu tercih ediyorlar. Evlilik öncesinde tektaş, alyans, beştaş alıp ilk doğumdan sonra da tamtur almak.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın