19 Mayıs 2022

Hayatı zengin yaşamanın tüyoları

0 0
2 min read
Zengin olmayı mı, yoksa zengin yaşamayı mı tercih edersiniz? Paranın önemi yok diyorsanız, işte ruhunuzu zenginleştirecek tüyolar...<br />
0 0

Her yıl banka hesaplarınız artıyor ama hayatı zengin yaşamadığınıza mı inanıyorsunuz? Uzmanlar, insanın zenginliğinin ölçüsünü ‘Para’ değil, dünya ile etkileşimi ve yaşamı algılama yeteneğinin gösterdiğine inanıyor.

Ünlü “Mutluluğun Merkezi” kurucusu Nic Marks, “Mutluluk zengin olmakta değil, hayatı zengin yaşamakta yatıyor. Hayatı zengin yaşayabilmek ise enerji ve yaşam sevinci yaratıyor” diyor.

“İnsanlarla iletişim halinde olun”

Marks, yaşamda en önemli şeyin sosyal ilişkiler olduğunu söyleyerek, insan ilişkilerine yapılan yatırımın en büyük yatırım olduğunu belirtiyor. Marks ayrıca, çok parası olanların kendini toplumun geri kalanından izole ettiğini, en az kazanan yüzde 20 arasında olmasına rağmen sosyal ilişkileri güçlü olanların, en çok kazananlar grubunda yer alan yüzde 20 ile yaşamdan zevk alma oranlarının aynı olduğu vurguluyor.

“Sürekli yeni şeyler öğrenin”

“Yaşamınız boyunca hep yeni şeyler öğrenmenin peşinden gitmek hayatınıza anlam ve meşguliyet katacaktır” diyen Marks, okuyup araştırmak ve konulara merakla yaklaşmanın insana her gün bir şey öğrettiğini vurgulayarak, yeni şeyler öğrenmenin mutluluğu artırdığını ve diğer yapmak istedikleriniz için enerji verdiğini söylüyor.

“Daha fazla verin”

Mutlu paranın yazarı Elizabeth Dunn ise, son yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, kazancın artmasıyla mutluluğun artmadığını, yılda 80 bin dolar kazananların gelirleri artıkça mutluluklarında gözle görülür bir değişiklik olmadığını belirtiyor. Dunn, ayrıca insanı asıl mutlu eden şeyin almak yerine vermek olduğunu ifade ederek, “Zamanınızı ve paranızı vermekten korkmayın en önemli ne yapıyorsanız yapın, yaptığınız şeye kendinizi verin. Para vermek bir yol ama maneviyatınızı bile paylaşmak bir nevi vermektir” diyor.

“Aktif ve farkında olarak yaşayın”

Aktif ve farkında olarak yaşamanın da insan yaşamına zenginlik kattığını belirten uzmanlar, düzenli egzersizin insanın yaşam kalitesini artırdığının ispatlandığına dikkati çekerek, “Dünyada ve etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olun. Duyduklarınıza dikkatinizi verip yapmanız gereken yapabileceğiniz bir şey varsa yapın” mesajı veriyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın