17 Ocak 2022

Her Moda Diyet Zayıflatır mı?

0 0
3 min read
0 0

Bazı insanlar, daha ince olmak için Tv. de hemen hemen her gün yayınlanan diyet uygulamalarını araştırmadan yapmaktadır ve akıllara her diyet zayıflatır mı sorusu geliyor. Bu moda diyetler, gerçekten zayıflatıyor mu, sağlıklı mı? Moda diyetlerin çoğu, kilo sorunu olan kişilerin daha iyi ve güzel olma isteklerini bilen insanlar tarafından medyaya sunulan, tıbbi dayanaktan yoksun, sağlıksız diyetlerdir. Genellikle kadınlar bu moda diyet programlarını uygulayarak bir an önce zayıflamak isterler.

Estetik endişelerden kaynaklanan kilo verme arzusu  diyetlerin albenisine de çabuk kapılmaya neden oluyor. Moda diyetler, oldukça ikna edici bir dil kullanır ve insanların çaresizliklerini sömürür. Anlatan kişi, zayıflattığı kişilerin sözde öykülerini anlatarak, ikna etmeye çalışır. Bu tür diyetlerde zayıflamanın püf noktası, bazı gıda karışımlarıyla bir takım içeceklerdir. Kimi besinler de diyetten bütünüyle çıkarılır.

Moda diyetlerle hızlı zayıflama çabaları vücudun dengesini bozar. Kas dokuları azalır, olumsuz bir takım değişiklikler ortaya çıkar. Bilhassa normal bir ağırlıkta olup da, göbek, basen, bel gibi bölgeleri daha inceltmek isteyenler uygulamakta, 7 ila 10 yıllık bir zaman aralığında gerçek bir obeze dönüşmektedirler. Oysa ilerleyen yaşla birlikte kaslar zayıflar, yağ dokusu artar, kalori yakımı azalır. Moda diyetlerle bu durum hızlandırılır. Spor yapmak, hareketli bir yaşam tarzına sahip olmak, kas kayıplarını önleyip, kalorileri yakar.

Sağlıksız diyet zayıflatır mı, vücudumuza kötü etkileri nelerdir?

Yorgunluk, odaklanma bozukluğu, regl düzensizliği, kanda trigliserid ve kolesterol yükselmesi gibi uzun ve kısa vadede birçok olumsuzluklara neden olur. Ayrıca başarısız diyet denemeleri psikolojik sorunlara ve yeme bozukluklarına neden olabiliyor. Oysa sağlıklı kilo vermenin yolu, doktor, diyetisyen, spor danışmanı ve psikolog dörtlüsünün çalışmasıyla gerçekleşir. Kilo verip, zayıflamak uzun bir süreç, kiloyu korumak hayat boyudur. Bunun için moda diyetleri bir kenara bırakıp, az yağlı, zengin posalı, porsiyon kontrollü, karbonhidratı normal düzeyde, hayat boyu aktif, hareketli bir diyet programı uygulamalıyız.

Diyet zayıflatır mı diye düşünüldüğünde, çoğu diyetlerle bir haftada kilo değişikliğinin nedeni vücuttan su atılımıdır. Karbonhidrat ve kalori oldukça düşük olduğundan, organizma rezervde olan karbonhidratı kullanır. Rezerv karbonhidrat su bağlamıştır ve kullanılınca su vücuttan atılır ve kilo azalır. Kişi zayıfladığını zanneder, normal besinlere dönülünce tekrar kilolar ve su geri alınır. Sağlıksız diyetlerle zayıflamaya çalışmak tam bir kısır döngüdür.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın