21 Nisan 2021

Hikaye dinlemek çocukların zekasını geliştiriyor

Hikaye dinlemek, çocuğu hem sorumluluk sahibi yapıyor hem de zeka gelişimine katkıda bulunuyor.<br />
0 0

Sorumluluk sahibi olmak, yalan söylememek ve olaylardan doğru çıkarım yapmak gibi davranışların gelişmesine katkı sağlayan hikayeler, çocukların yaşlarına uygun olarak seçildiğinde kişilik gelişimini de doğru yönde etkiliyor.

Hemen her çocuk, hikaye ve masallarla büyüyüp, hayal dünyasına birçok kahramanı konuk eder ve onlarla rüyalara dalar. Bu hayaller ve hayali kahramanlar, o çocuğun aynı zamanda kişiliğinin de oluşmasında büyük rol oynar. Hikayelerin çocuğun zekâsını geliştirmesi, algılama ve dikkat gücünü artırması, sözcük dağarcığını zenginleştirmesi, öğrenme isteğini ve merak duygusunu artırması yönüyle çocuk gelişiminde önemli bir yeri var. Klinik Psikolog Fazilet Seyidoğlu, hikaye kitaplarının 3-4 yaşından itibaren çocuk ve ebeveyn arasında bir sohbet aracı olduğunu belirterek, “Hikayelerle çocuğun dünyasına girilir ve kişilik gelişimi desteklenir. Çocuk, hikayelerde kendini bulur. Hikâyedeki karakterle özdeşleşir, bütünleşir, ondan etkilenir.” diyor.

Hikayelerin çocukların hayal gücünü genişlettiği için dikkatli seçilmesini öneren Seyidoğlu, “Aileler hikaye anlatmak, masal okumak için çocuklarına muhakkak zaman ayırmalı, anlatılan hikaye ile ilgili çocuklarıyla konuşmalılardır. Hikayeler çocukların kendi dünyalarında karşılaştıkları güçlükleri çözmesine yardımcı olup muhakeme, mantık, neden-sonuç ilişkisi kurma becerilerini geliştirir.” şeklinde konuşuyor.

Aile hikaye ve masallar aracılığıyla çocuklarına iletmek istediklerini, örneğin iyi ile kötü, çalışkan ile tembel, sorumlu ile sorumsuz karakterlerini, çocuklarının dünyasında canlandırarak hikâyeler aracılığıyla iletebilir. Seyidoğlu, çocuklar için hikâye seçimiyle ilgili şunları öneriyor’

“1-3 yaşta kalın kartonlu veya bez kitaplar, bilinen resimlerin olduğu parlak, çocuğun dikkatini çekecek kitaplar tercih edilmeli. 3-5 yaşta hayatın içinden bol resimli, hayal gücünü geliştiren hikaye kitapları olabilir. 5-8 yaşta masallarda doğru ve yanlışı bir arada bulunduran daha çok gerçek hikayelerden oluşan bol resimli, çocuğun dikkatini çekecek hikaye kitapları tercih edilmeli. 8-12 yaş kitapları ise çocuğun da tercih ettiği, hayal gücünü geliştirebileceği macera, masal, hikaye, fıkra, tekerleme, şiir, bilmece, roman ve efsanelerden oluşabilir.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın