Himenoplasti Nedir?

28 Aralık 2015 Pazartesi, 16:03

Kızlık Zarı

Kızlık zarı, ya da tıpta bilinen adıyla himen, Latince hymen sözcüğününden gelmekte olup vajinanın dış kısmının birkaç santim kadar içerisinde yer alan bir deri dokusudur. Kişiden kişiye kızlık zarının esnekliği, yapısı, serbest kenarı, yeri ve sertliği değişebilmektedir. Kızlık zarının fizyolojik bir işlevi olmadığı sanılmakla beraber birtakım enfeksiyonlara karşı koruyuculuğu olabileceği düşünülmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı onarımı, yani himenoplasti, ülkemizde ve dünyada birçok farklı sosyal ve kültürel yapıda kızlık zarına verilen önem sebebiyle kadınların yaptırabildiği operasyonlardan biridir. Kızlık zarı tamirinde lokal ve genel anestezi yaklaşımlarının izlenmesi mümkündür. Burada hangi anestezi çeşidinin seçileceği işlemin tipine, hasta ve doktorun beraber alacağı karara bağlıdır.

Kızlık zarı dikimi işlemlerinde iki ana yöntemden bahsetmek mümkündür. Kalıcı kızlık zarı dikimi denilen yöntemden vajinal dokudan oluşturulan ve “flep” şeklinde isimlendirilen dokuların kullanılmasıyla himen oluşturulur. Geçici kızlık zarı dikimi yönteminde ise vajinal bölge etrafındaki dokular kullanılarak zarın tamiri gerçekleştirilir. İki işlem için de lokal anestezi kullanmak mümkündür çünkü bu operasyonlar yüzeysel noktalarla sınırlıdır. Eğer genel anestesi kullanılacaksa kişinin altı saat kadar süreyle aç ve susuz kalması lazımdır. Kalıcı onarım operasyonu yarım saat kadar, geçici onarım işlemi ise 15 dakika kadar bir sürede tamamlanır.

Himenoplasti Sonrası

Kızlık zarı tamiri işleminin ardından hastaların kendilerini zorlayacak hareketlerden, aşırı spordan bir müddet uzak durmaları gerekir. Herhangi bir günlük aktiviteyi engelleyecek kısıtlayıcı bir durum ortaya çıkmaz.

Kızlık Zarı Dikimi Ardından Hamile Kalmak Mümkün müdür?

Himenoplasti operasyonu kişinin hamile kalmasını herhangi bir şekilde engellemez.

Kızlık Zarı Dikimi Yapan Doktorlar

Kızlık zarı dikimi yapan doktorlar kadın doğum uzmanları ve estetik plastik cerrah olan hekimlerdir. Himenoplasti yapacak doktorun alanında uzman ve deneyimli olması büyük önem taşır. İşlemin yaptırılacağı merkezin veya kliniğin de sağlık koşulları açısından uygun ve güvenilir olması, gerekli alt yapıya sahip olması, olası riskleri minimuma indirmek açısından önemlidir.

Himenoplasti Fiyatları

Kızlık zarı diktirme fiyatları bir çok farklı faktöre göre değişiklik gösterir. Örneğin İzmir kızlık zarı dikimi fiyatları Aydın’daki fiyatlarla birebir aynı olmayabilir. 2016 himenoplasti fiyatları da önceki yıllara göre artmış olabilir. Bunun dışında merkezden merkeze ve hekim tecrübesine göre de ücretler çeşitlenebilmektedir.

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...